"SINT JAN" Een historisch overzicht van de ge schiedenis van de Armenzorg in den Burg op het eiland TEXEL. Geschreven door Simon Dros Jszn. 2002. Het begin van het einde "Zusters in Sint Jan zeggen Texel vaarwel", kopt de Texelse Courant van vrijdag 23 april 1999. Zusters gaan weg met goede herinneringen Er zal dinsdag menige traan vloeien in het verzorgingshuis Sint Jan in den Burg. De zusters Arnuifa (85), Nicolina (82) en Arsène (81) nemen dan definitief afscheid van Texel en vertrekken twee dagen later naar het rusthuis "Sancta Maria" in Beverwijk voor het doorbrengen van hun levensavond. Het betekent het definitieve en onverbiddelij ke einde van de aanwezigheid van klooster lingen in het sociaal-maatschappelijke en kerkelijke leven op Texel. Hoewel de drie zusters van de congregatie van de Allerheilig ste Verlosser al lang geleden met pensioen gingen en hun taken aan "leken" overdroe gen, bleven ze toch zeer duidelijk aanwezig in het verzorgingshuis 'Sint Jan'. Daar runden ze hun kledinginzameling, zorgden dat huis en tuin altijd rijkelijk was voorzien van bloe men en verrichtten allerlei hand- en span diensten. De leegte die ze achterlaten zal bij menige bewoner hard aankomen, aldus de Texelse Courant. Met het afscheid van de zusters is er bijna een einde gekomen aan Sint Jan als Rooms Katholiek Zorgcentrum in den Burg. Een tien tal bewoners verblijft nu nog in Sint Jan en die wachten geduldig, maar toch ook wel met een zekere spanning op de dingen die komen gaan. Vol vertrouwen kijken ze uit naar de verhuizing. Voordat we een aanloop nemen vanuit het verleden naar het heden wil ik eerst nog die drie fantastische vrouwen aan u voorstellen en daarmee bedoel ik natuurlijk "de zuster tjes"! Amulfa, {Katharina Adler} is in Thanhausen (D) geboren en was vanaf 1967 overste en directrice van Sint Jan. Toen aan de Beatrix- laan het nieuwe Sint Jan werd gebouwd, droeg ze die taak over aan Wim van Heer waarden. Als 18-jarige deed ze haar intrede in het klooster. Haar eerste kennismaking met Nederland was toen ze in het kader van haar opleiding ging werken in een pension in Den Haag. Terug in Duitsland deed ze op haar 216 professie en behaalde diploma's voor zieken- en kraamverzorging. Haar oplei ding hiervoor volgde ze in haar vaderland, maar ook in Eindhoven en Breda. In 1937 ging ze naar het Brabantse Esch waar ze een afdeling van het Wit Gele Kruis oprichtte en gedurende 21 jaar in de wijk- en kraamver- pleging werkzaam was. In 1958 werkte ze in Beverwijk als hoofd van de afdeling wijk- en kraamverpleging en in 1967 werd ze be noemd tot overste en directrice van Sint Jan op Texel. Tot op de dag van vandaag heeft ze haar Duitse nationaliteit behouden. Arsène is altijd een Frangaise gebleven, hoe wel ze geboren is in het Belgische Ingemun- ster. Als heel jong kind vertrok ze met haar ouders naar Frankrijk. Daar maakte ze kennis met de zusters van de Allerhoogste Verlosser en ging daarna werken in een sanatorium. Ze ging in het klooster en kwam na haar profes sie terecht in de wijkverpleging in Moeskroen en Brussel. In 1946 kwam ze naar de Cocksdorp. In 1957 kwam ze naar het verzor gingshuis Sint Jan in de Molenstraat. Om ge zondheidsredenen ging ze vervroegd met pensioen en mocht van het bestuur in Sint Jan blijven. Nicolina zat (ook) in het kloostertje in de Cocksdorp, (gesticht in 1935), voordat ze naar den Burg ging. Meer dan 26 jaren werk te zij in een bejaardenhuis in Noord Brabant. Haar werk bestond vooral uit kraamzorg en ze heeft dan ook bij talloze bevallingen ge assisteerd. Daarnaast waren nadere, menslievende taken voor haar weggelegd, zoals waken bij de stervenden. 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 4