TENSLOTTE EEN NIEUW BEGIN Zorgcentrum maakte feestje van ver huizing. Sint Jan wacht nu op de sloper. Het verliep wat trager dan gepland maar evengoed zijn alle betrokkenen best tevre den over het verloop van de ontruiming van verzorgingstehuis Sint Jan. Woensdag werden de twintig bewoners en hun inboe del overgebracht naar de naburige Gol lards. De hele dag reden verhuiswagens en taxibusjes af en aan en liepen beroeps krachten en tientallen vrijwilligers zich het vuur uit de sloffen. In de Gollards werden de nieuwkomers feestelijk opgevangen en bezig gehouden terwijl verhuizers en fami lieleden de spullen in hun kamers zetten. Het verplanten van oude bomen is een ris kante aangelegenheid. Het Zorgcenrum heeft er alles aan gedaan om de risico's zo klein mogelijk te maken. Sinds een paar jaar wer den in Sint Jan geen nieuwe bewoners meer toegelaten zodat het aantal mensen daar 'door natuurlijk verloop' vanzelf terugliep. De verwachting was dat nog maar achttien be woners verplaatst hoefden te worden als het eenmaal zover was. De oudjes van Sint Jan bleken echter toch iets taaier dan in de prog nose was voorzien, want op de dag van de verhuizing waren er dus twee teveel. Een probleem was dat niet omdat voor de Gol lards tijdig een opnamestop was afgekondigd zodat daar de vereiste leegstand ontstond en er dus voor alle bewoners van Sint Jan een kamer was. Hoewel deze bewoners in de afgelopen jaren meer dan eens bemoedigend en geruststel lend waren toegesproken, hadden ze toch erg tegen de verhuizing opgezien. Het was voor het slinkende groepje bewoners het ge sprek van de dag. De doemdenkers hadden daarbij vaak het hoogste woord zodat ook degenen die er eerst minder zwaar aan tilden begonnen te geloven dat die overgang iets heel verschrikkelijks moest zijn. Daarbij kwam dat er weinig begrip bestond voor de noodzaak van de sloop van het nog maar twintig jaar oude St. Jan, hoewel meer dan eens duidelijk was gemaakt dat het echt niet anders kon en dat aan de vorming van één groot verzorgingstehuis volgens de nieuwste economische en inrichtingsvoorschriften niet was te ontkomen. Ook het verdwijnen van het eigen, vertrouwde roomse rusthuis met zijn zustertjes waar de katholieke gemeenschap ooit zo trots op was, veroorzaakte een gevoel van dreigende ontworteling. "Ik begrijp niet dat ze ons dèt allemaal aandoen", verzuchtte menigeen aan de zondagse koffietafel. Wie het tegensprak werd direct ingedeeld bij de veroorzakers van al deze ellende en werd verder slechts hoofdschuddende bejegend. Het móest dus wel meevallen toen het einde lijk zover was. Vlak voor de verhuizingopera tie was de stemming al niet slecht. Het was eindelijk zover, een gevoel van opluchting en berusting overheerste. De bewoners werden merendeels met taxibusjes overgebracht, maar er waren er ook die te voet of met hun scootmobiel de korte oversteek maakten. Ambulances zijn er niet aan te pas gekomen. Een 92-jarige vrouw die de afgelopen week nogal ziek was geweest en bedlegerig was, kon uiteindelijk ook in een rolstoel per taxi busje worden vervoerd. Vertraging Daarmee was de totale verhuizing een feit. Het geduld werd toen nog even op de proef gesteld want de nieuwe kamers moesten eerst worden ingericht voordat de mensen erin konden. Dat duurde aanmerkelijk langer dan was voorzien. Het weghalen van de meu bels uit de kamers van Sint Jan, het inpak ken, op pallets zetten en inladen van de spul len kostte veel tijd, waardoor al gauw een achterstand van een uur ontstond en meer helpende handen moesten worden opgeroe pen. Ook in de nieuwe kamers hadden de vrijwilligers hun tijd hard nodig met het uitpak ken en plaatsen van meubelen en het op hangen van lampen. De bewoners moesten intussen worden bezig gehouden in de fees telijk versierde Irenezaal in de Gollards. Het ontbrak hen niet aan koffie, gebak en er was ook gezorgd voor een koud buffet waarvan ook de professionele en vrijwillige verhuizers 44

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 46