Bespreking inzake NIEUWBOUW Beatrixlaan Besprekingen inzake een nieuw bejaarden oord dateren al van juni 1969. Burgemeester Sprenger is daarbij betrokken en men onder zoekt wat de kosten zullen zijn. Er moet grond worden aangekocht en met gaat uit van 60 bedden. Een richtprijs per bed is f 2.000, - en dus mag en kan men voor de grond niet meer dan f 120.000, - uittrekken. De Gemeente vraagt echter f 37,50 per vier kante meter en dat wordt dan, voor het stuk grond wat men op het oog heeft een bedrag van f 207.500, -!! In de discussies wordt er van het bestuur steeds aangedrongen op een lagere grondprijs, terwijl de Gemeente vol houdt, dat men dan maar een kleiner stuk grond moet kopen en dan b.v. in drie bouwla gen moet gaan bouwen. De oplossing is er nog lang niet. De Gemeen te is bereidwillig genoeg om te gaan onder zoeken of de grondprijs iets kan zakken. Het bestuur zal dan een architect opdracht geven om een globaal schetsplan te maken en hem laten berekenen, hoeveel grond er dan mini maal nodig is. Aan de hand van deze schets zal de Gemeente bezien of dit is in te passen in het lokale plan. Er komt ook nog een andere optie. In 1972 zijn Molenstraat 30, 28, 26 en 24 te koop. Men vindt dat deze percelen bij elkaar plaats kunnen bieden aan een flinke bejaardenflat. Maar Piet Beers verkoopt no. 30 aan zijn zoon en de Gemeente Texel koopt de perce len 24 en 26 van de Doopsgezinde Kerk. Blijf zitten waar je zit en creëer meer ruimte. Zo wordt er gedacht om flats bij te bouwen op de vleugel en aan een 2e recreatiezaal. Maar dit is wel een hele dure oplossing en boven dien werkt het Rijk niet mee. Plannen waren er genoeg: 1. Alleen bovenbouw tussen de pastorie en St. Jan gebruiken. 2. De pastorie slopen, vernieuwen en een verbinding maken met St. Jan. 3. Idem, maar dan met op de bovenverdie ping van de (nieuwe) pastorie een woning voor de pastoor en zijn huishoudster. Het kerkbestuur vraagt f 200.000, - voor de pastorie en 1200 m2 grond. De tijd zit niet mee, want er is geen bouwvo lume voorradig. We schrijven dan 1974. Intussen gaat het onderzoek naar een locatie aan de Beatrixlaan door. De Gemeente heeft berekend dat met 6250 m2 grond en een be bouwingsgraad van 60 het nieuwe bejaar dentehuis tot stand kan komen. Kosten f. 350.000, - incl. Nog in hetzelfde jaar komt er een belangrijk agendapunt. Nieuwbouw of Renovatie? De tekeningen moeten binnen een half jaar klaar zijn; het uitgangspunt: 60 70 bedden. De Gemeente rekent als grondprijs f 56.25 incl. Uitgaande van 6200 m2 is dat f 348.812. Plus 2000 m2 voor 24 bejaarden woningen, maakt 112.520, -. Een totaalbe drag van f461.332,- Een andere mogelijkheid is dat het nieuwe St. Jan én het nieuwe Verpleeghuis samen gaan in het bestaande Huize Irene. Dus opgaan in de stichting 'Samen Eén'. C. Commandeur wil daarvan beslist niets we ten. En hij krijgt gelijk, zij het van een andere kant. Op de vergadering van 3 juli 1975 wordt bekend gemaakt dat samenwerking met 'Sa men Eén' onmogelijk blijkt te zijn, want, als het plan van het nieuwe Verpleeghuis nu wordt gewijzigd, dan krijgt men er geen toe stemming meer voor! Het bestuur gaat verder op de ingeslagen weg. Men besluit in zee te gaan met een Texelse architect; dat geeft voordelen. Je kunt hem bellen en oproepen wanneer je hem maar nodig hebt en van een overkanter moet je dat nog maar afwachten. Men meer derheid van stemmen wordt de heer Alkema gekozen. Het oude St. Jan, in de notulen steevast 'het oude gebouw' genoemd, wordt verkocht. Men vindt in het bestuur dat het uitermate geschikt is om er appartementen in te maken. Men denkt aan drie mogelijkheden om de waarde hiervan te bepalen: a. Balanswaarde inventaris b. Als a. inflatiecorrectie c. De economische waarde. Taxateur Eelman taxeert het oude gebouw, 41

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 43