De heer Wesselingh, architect, feliciteerde de stichting met het gebouw dat aan de eisen destijds voldoet. Ondanks het feit dat men moest werken in een strak, financieel keurslijf is er door eendrachtige samenwerking een prachtig sociaal werk verricht. Terloops bracht hij nog twee wensen naar voren: een kraamkliniek en een kleine polikliniek. C.J. Commandeur bracht namens het Armbe stuur dank aan de pastoor en de andere in stanties voor hun bemoeiingen. Pastoor Gus- senhoven, die in de oorlog naar Texel kwam en daarna door pastoor Persoon werd opge volgd, noemde de 1906 november 1957 een glorievolle dag, die reden tot algemene blijd schap geeft en herinneringen tevens opwekt aan een verleden met erbarmelijke toestan den. Ook herinnerde spreker aan de moeilijke jaren tijdens de oorlog en tijdens de Russen oorlog. Ook dat leed is geleden en thans kun nen wij op alleszins verantwoorde wijze bij dragen aan een daadwerkelijke bejaarden verzorging op Texel. De heer J. F. Steur sprak als directeur van de Nationale Rooms Katholieke Federatie voor Bejaardenzorg. De ondervonden moeilijkhe den waren niet gering en daarom kan men met des te meer trots terugkijken op hetgeen is bereikt. Zijn complimenten gingen uit naar het r. k. armbestuur en kerkbestuur. De pa rochianen, ja heel Texel, kan trots zijn op dit gebouw. M. Bakker sprak als voorzitter van de r. k. Middenstandsbond. Trots is het Texelse bedrijfsleven omdat men de gelegenheid heeft gehad om te laten zien waartoe men in staat is. Hoofdaannemer C. H. F. Duin dankte voor de hem verleende opdracht, welke na onder handse aanbesteding plaats vond. Hij zwaai de allen die met de bouw te maken hebben gehad lof toe. Hiermede was deze bijeenkomst ten einde. Huisvesting Al eerder is er sprake van nieuwbouw. In het archief bevinden zich twee stukken uit Haar lem die hierover gaan. In 1864 gaat de bisschop van Haarlem Wil- mer akkoord met het aankopen van "een groot gebouw met Tuin, vroeger het Loge ment en Herberg genaamd het Wapen van Texel - naast de Pastorie gelegen. De bisschop wil niet meer dan drie duizend gulden hiervoor uittrekken, zo blijkt uit een schrijven van 12 April 1864. [Bisdom van HAARLEM No. 1421] Al een jaar later blijkt dat dit gebouw in een zo *n slecht staat is, dat men het wil slopen en een nieuw armenhuis wil bouwen. De bisschop ondertekent de brief op Den 16 Februarij 1865 en bericht ook dat de aanvra gers - het Parochiaal Armbestuur - een geld lening mag aangaan tegen 4 1/2 a 5 pet. Het bestuur had namelijk ingebracht dat de ren ten goedgemaakt zullen worden uit de hogere opbrengsten der verpachte boerderijen. Het bedrag wat men bij elkaar hoopt te brengen, zal dienen om de hoofdsom te verminderen. [Uit een schrijven van de Bisschop van HAARLEM No. 494] Noch in de archieven van Sint Jan, noch in het G. A. T. is nog iets te vinden over die nieuwbouw. "Gezien uw schrijven van etc, etc, aangezien den bouwvalligen staat van het voor een Armhuis aangekochte gebouw een nieuw Gesticht te doen oprigten, van hetwelk de kosten beraamd zijn op f 4500, en waarbij diensvolgens onze mag- tiging wordt verzocht om het oude Huis te sloopen." 39

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 41