begrijpen dat er nog geld nodig is. Er wordt dus gevraagd om 'renteloze voor schotten - giften - jaarlijkse bijdragen of een lening a 3 Opeens roept de voorzitter, dat er reeds een gift van duizend gulden binnen is en ook enige leningen. De vele vragen van de mensen in de zaal worden allen beant woord. Het belangrijkste is te weten dat: - de 'kostprijs' ca. f 30, - per persoon zal be dragen en f 55, voor een echtpaar. - de aannemers zullen R. K. zijn. - de aannemers van Texel zullen komen - er geen klasse verschil komt. - de Rijkssubsidie vast staat, maar men nog niet precies weet hoeveel! Bij de rondvraag stelt Theo van Heerwaarden voor om een adviseur in het comité op te ne men en Wim van Heerwaarden stelt voor om ook dames in het bestuur op te nemen in ver band met de inrichting van het nieuwe ge bouw. In mei komt men weer samen in hotel 'de Zwaan'. De stukken zijn goedgekeurd door Haarlem en men kan naar de notaris. De officiële erkenning is daar! Hoera! Niet erg valt er te juichen over de binnenko mende gelden. Er zijn nog niet veel strookjes binnen, maar toch valt het nog wel mee. Aan giften: f 2.877,81, met dien verstande, dat het saldo van het spaarbankboekje in dit bedrag is opgenomen. Aan leningen is ca. 10.000,- binnen en renteloze voorschotten 2.750,-. Een jaarlijkse bijdrage van 230,-- kan men nu ook verwachten. Het enthousias me van de mensen in het Casino doet het bestuur besluiten om ook 'de buitendorpen te doen'! Oudeschild komt op 11 mei 1954 aan de beurt; op 16 mei Oosterend (na de Hoog mis) en op 23 mei Den Hoorn, ook na de mis. Als dat allemaal achter de rug is gaan de be stuursleden op huisbezoek om maar zoveel mogelijk geld los te krijgen. En, zo vindt men, er moet een suppletie fonds komen, met een eigen bestuur, dat tot doel heeft op te komen voor de minder draagkrachtigen met betrekking tot de Socia le Dienst en het Armbestuur; zij kan voor de ze personen de financiën regelen. Uiteindelijk is er niet genoeg geld en dus be sluit men met een pensioenfonds in zee te gaan. En: moet er een lift komen? Er komen nieuwe bouweisen; de kamerlengte moet van 3,60 naar 4.00 meter worden ge bracht. Dat kost extra geld, wel f 14.000, - meer. Maar de premie per bed is óók ver hoogd: van f 1.120, - naar f 1.340, - en dat levert dan ongeveer f 9.000, op! Een huis wordt aangekocht waar de bejaar den tijdens de bouw worden ondergebracht. Het is het huis van Jac. van Heerwaarden, (nu Molenstraat 46) die dat doet onder voor waarde dat hij een redelijke (kleinere) woning krijgt toegewezen door de Woningcommissie. Er wordt de Gemeente een garantie ge vraagd voor het te lenen geld "daar wij dan het geld voor minder rente kunnen bekomen." Het voordeel zou wel f 2.000, - kunnen zijn! De aanbesteding zal alleen kunnen worden gegund aan R. K. aannemers van Texel. De Fa. Duin schrijft in voor f 318.411- terwijl de architect f 310.038,- had begroot. Duin rekent nog eens en verlaagt het bedrag met f 6.009,-. Martien Bakker van Electro- huis Bakker doet er nog f 1.932,- af en dan komen de partijen redelijk tot elkaar. Het ver schil is dan terug gebracht tot slechts f 462,- boven de begroting. De Bisschop geeft zijn fiat en Duin kan beginnen. De bouw verloopt naar wens. Vooral in het begin vordert het werk snel. Maar er is een probleem gerezen. In de grond zitten de resten van een bunker. Dat moet worden opgeruimd. Maar al met al valt het wel mee, want men krijgt een extra subsidie in verband met de zwaardere funde ring. In oktober trekt Jb v. Heerwaarden aan de bel. Er moet bij de particulieren nog zo' n slordige 40 mille worden losgepeuterd. De Fa. Lindeman van de overkant, die de centrale verwarming zou doen voor f 39290,- heeft dit overgedragen aan Schoo en van Heerwaarden(f 39.888,-). Lindeman blijft wel aansprakelijk. Het opruimen van de bunker én het maken van een zwaardere fundering heeft toch flink wat geld gekost. Bijna 20 mille! En zo zijn er wel meer hogere posten dan begroot. En zo volgen de zaken elkaar 26

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 28