Molenstraat 1957 Vóór de Tweede Wereldoorlog waren er al plannen om te komen tot de stichting van een nieuw of de verbetering van het bestaande tehuis voor ouden van dagen. De oorlog kwam en alle plannen, zo die er al waren, werden te niet gedaan. In 1951 wordt het plan weer opgevat. Onder leiding van pastoor Persoon (den Burg) en de voltallige besturen van Kerk- en Armbesturen en alle pastores van alle parochies, wordt de draad weer opgepakt. En na een avond ver gaderen is er een comité gevormd: ieder be stuur levert één afgevaardigde. Het eerste doel van dit comité is om inlichtingen te vra gen aan de Sectie Bejaardenzorg in Den Haag. Men gaat niet over een nacht ijs. In de zomer van 1952 wordt er een reisje gemaakt langs vier tehuizen: Sint Jozef, rustoord in Beverwijk - de Pius Stichting in Alkmaar - Tuitjehorn en Schagerbrug die met nieuw bouw bezig zijn. Zij worden vergezeld van de heer Wesselingh, architect te Heemstede. Wij zullen nog van hem horen. In dat jaar wordt een officieel bestuur geko zen; statuten besproken en ter goedkeuring aan de bisschop gezonden. Dat bestuur, dat na de oorlog met de nieuw bouw begon, zag er als volgt uit: Th. Hin - voorzitter C. Merkx - secretaris C. Buisman - penningmeester en de leden: C. Commandeur - S. Hin - H. Timmer - J. Boogaard - H. Boogaard - J. van Heerwaarden en P. Witte. De vergaderingen worden steevast in Hotel "de Zwaan" gehouden. Men neemt in overweging om de herbouw- plicht van dr. Feikema, groot 2400 m2, over te nemen voor f 25.000, Maar volgens de deskundige Buskes is het niet zo voordelig als het bestuur dacht. Zij doet er beter aan om in de vrije sector te bouwen, want: voor o.a. rusthuizen wordt dan een ruimere subsi die verkregen. Merkx laat Feikema weten dat de koop niet door gaat! De heer Buskes ont neemt het bestuur alle twijfels met de mede deling dat het gewenste bouwvolume er wel zal komen en dringt er bij het bestuur op aan om door te gaan met plannen maken. De heer Smit uit Beverwijk wordt in de arm geno men om met raad en daad het bestuur ter zijde te staan betreffende de bouw en de in richting en daarna zal de heer Wesselingh, architect te Heemstede worden uitgenodigd, mits de goedkeuring van het Bisdom er komt. De pastoor zorgt daarvoor. Hij zorgt ook voor het stichtingskapitaal van f 1.000, - 3 We zijn een jaar verder. Nu alles op papier rond is moeten de financiën besproken wor den. Alleszins is dit een gunstig tijdstip, want de rente is slechts 3,5 - het plan is beter dan het eerste én 'er moet nu echt iets gebeuren, daar de toestand van het huidige St. Jan onhoudbaar is te noemen.' De tekeningen komen op tafel en er is gele genheid tot vragen stellen. Jb. van Heerwaar den heeft een begroting gemaakt. Het ziet er naar uit dat er (veel) geld te kort is, want men doet het voorstel om plaatsen en/of landerijen te verkopen. Maar, als de Kerk- en Armbestu ren een flink kapitaal bijeenbrengen, kunnen ze het te lenen particuliere bedrag een korte re looptijd geven; hierbij denkt men aan een looptijd van 30 jaar tegen 3 Het pessimisme van de voorzitter verdwijnt als sneeuw voor de zon, als, staande de ver gadering de volgende bedragen worden aangeboden. Armbestuur Den Burg ca. 50.000, - Armbestuur de Cocksdorp 3.000, - Armbestuur den Hoorn 2.500, - Kerkbestuur Oosterend 2.200, - Kerkbestuur den Hoorn 5.000, - Armbestuur Oosterend ca. 50.000, -- Uiteindelijk wordt een week later een bedrag van f 144.000, - toegezegd. De parochianen krijgen niet lang daarna een uitnodiging om naar 'het Casino' te komen om te vernemen hoe de stand van zaken is. Dat is op donderdag 18 maart 1954. De teke ningen van de architect zijn vergroot door J. van Heerwaarden en als het doek opengaat 'wordt er spontaan geapplaudisseerd voor dat kunststukje'. Bovendien geeft hij er een hel dere uitleg bij. De bouwkosten zullen onge veer een f 250.000, -- bedragen en de kijkers 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 27