DE KIST Toen het oude Sint Jan in de Molenstraat werd afgebroken, namen Jacob van Heer waarden en zijn vader en zoon Wim een hele oude kist mee. "Ik weet het nog best; de kist stond in de linker kamer en dan in de verste linker hoek. Het leek wel een zeeroverskist", vertelde Wim. Het zal dan ook wel tot de ver beelding hebben gesproken, zo'n enorm zwa re, met ijzer beslagen gevaarte. De kist werd mee naar huis genomen en zo lang buiten onder het afdak neergezet. Het was vanzelf sprekend dat deze kist, als de nieuwbouw klaar was, weer in Sint Jan terug zou keren. Intussen had Wim ontdekt dat er een geheim slot op zat. Toen de tijd daar was om de kist te verhuizen, bleek dat ding verdwenen. Va der van Heenwaarden, die kist beu, verkocht hem op een goeie dag voor tien gulden aan Piet Swama, zijn buurman. Daar kreeg de kist een plaatsje in de garage en bleef daar voorlopig. Toen Wim eens ging vragen bij Swama wat er met de kist gebeurd was, hoorde hij dat die intussen meeverhuisd was naar Vriezenveen. Dus werd de nieuwe eige naar, een notaris, door Wim opgebeld en ge vraagd of hij de kist wilde verkopen. Natuur lijk werd vermeld dat de historische waarde voor Sint Jan zeer aanzienlijk was. En de kist zou worden opgehaald en men bood een be drag van f 2.500, -. Wim kreeg nul op het re kest. Tot plotseling, in 1998, de kist bij Theo van Heerwaarden werd afgeleverd. De kist is weer op Texel en moet nodig worden gerestaureerd. En eigenlijk, vindt Wim, hoort die kist niet thuis in de Gollards Stichting. Misschien komt hij beter tot zijn recht bij de Historische Vereniging Texel? "t Knoppie fon 't skuuffie fon 't geheime slootje is d'r öf, maar dot ken nag best maakt worre", aldus Wim. Art. 32. Het Armbestuur zorgt, dat op eene veilige plaats voorhanden zij eene brandkast of eene voor verzekerde bewaring geschikte kist, voorzien van twee of drie ver schillend werkende sloten. Daarin worden bewaard alle de, tot,het beheer van het Armbestuur behoorende gelden geldswaarden, ef fecten, stichtingsbrieven, bewijzen van eigendom, re keningen en andere belangrijke titels en bescheiden. De hoofdsleutel dezer kast; of kist is in handen van den voorzitter; de tweede sleutel en de derde, zoo die er is, berusten elk bij een, daartoe bepaaldelijk door het Armbestuur aan te wijzen Arnnneester. 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 16