Verantwoording van de penningen In het archief bevinden zich zeer oude stuk ken die betrekking hebben op de financiële gang van zaken. Als voorbeeld is daar een foto kopie van "Staad van ontvangsten over het jaar 1855 ten behoeve van de Parochiale Armen van den Burg op Texel. Slechts een aantal jaren later worden in de stukken ook de namen genoemd van de le veranciers. Daarvoor was slechts te lezen welke hoeveelheden er werden ingekocht. In 1858 staan de volgende namen in het boek van de penningmeester. Voor brood: Piet Blankers Lammert Stam Frans de Vries Winkelwaren: Jan Jac. Verberne Jacob Smit M. Spreeuw C. Broekamp - kleermaker Frans de Vries P. A. Hin Wed. Jan Verberne Wed. Simon Zijm Grutters: Jan Verberne Jacob Verberne C. Rey En verder nog: C. Bakker voor kaas. P. J. Hin voor melk P. Bikker, een grote koperen ketel S. Ponger, een theeketel van koper D. Tuinder, een schuifje Het is zo, dat veel mensen om beurten hun waren mogen leveren aan het armenhuis. Ook werden er zo nu en dan legaten gege ven. In 1859 schenkt mej. Maartje Dijt, weduwe van wijlen den heer Magiel Spreeuw, een legaat van f 3000,00 schenkt (zie elders). In dat jaar is P. Jb. Maas de penningmeester. In zijn jaarcijfers komen de volgende namen voor: Dirk Tuinder, schipper, voor 100 Pond Ruzel (reuzel) een bedrag van f 45,00. Hendrik Dijt levert spek voor f 56,50 P. Maas levert melk, B. Houtwipper zaad voor de tuin, Dirk Keijser een koperen ketel, Jan P. Witte levert brandhout, C. Bakker de kaas en Reindert Smit ontvangt een som geld voor verrichte werkzaamheden als timmerman. Als bijzonderheid staat hier dan ook: De gebroeders Kroese zorgen voor de manu facturen, evenals de weduwe Jb Buikes en E. Haakman. Jan Jz Smit is voor knechtswerk, Sijbr. Keijser voor geleverde materialen, C. Kuip voor arbeidsloon en vragt, Hendrik Zoetelief verdient als schoenmaker en M P. Langeveld ontvangt voor 2 mud "zaaigerst" een bedrag van honderd en vijf tien gulden. Namen boeien zeer omdat, óf ze hebben nog een bekende klank, óf omdat ze geheel van ons eiland zijn verdwenen. In 1862 zijn er bijvoorbeeld rekeningen van: H. Gieles - T. Haakman - P. Pronke P. Zoetelief - S. Keijser - Jan Rey T. Buisman - Jan Jz Smit - M. Spreeuw en D. Zijm. Arbeiders op de landerijen waren: P. Zoetelief - J. Slot - Jacob Bakker W. Dalmeijer- IJ. Ran en B. Houtwipper. Jan P. Smit leverde de turf en A. Spigt en G. Mulder zorgden voor de kledingstukken. Snuffelen in de boekhouding levert leuke din gen op. In 1865 wordt melding gemaakt van 'buitengewone inkomsten' van f 3515,49 en daar neven de opname van f 2800,00 voor DE BOUW VAN HET NIEUWE GESTIGT. Tegelijkertijd vinden we onder 'toevallige ba ten' een bedrag van f 209,18 onder: Verkogte Brik, Puin en Panne van "het Wa pen van Texel". "Aan de armen van Oudeschild uitbetaald, door lusten van Een Stuk Bouwland het welk voor spruit uit verkeerde te Naamstelling over een tijd van 20jarenF 57,98." 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 12