van de gereformeerde kerk in Den Hoorn. Het zal in die jaren geweest zijn dat hij Saar- tje Gerrits Smit heeft ontmoet. Saartje was de dochter van Gerrit Leendertsz Smit. Gerrit was een succesvolle commandeur ter walvis vaart geweest. Hij had in de jaren 1729 tot en met 1765 36 reizen gemaakt naar het hoge noorden en had in totaal 107,5 walvis ge vangen. Gerrit was geen onbelangrijke figuur in Den Hoorn. Hij wordt in diverse notariële aktes genoemd. Hij is ook nog Schepen van Den Hoorn geweest. Saartje was geboren in juni 1755. Haar moe der, Saartje Jans Burger, was de vierde vrouw van Gerrit. Vader Gerrit was al 55 jaar toen Saartje geboren werd. Moeder Saartje is waarschijnlijk in het kraambed gestorven. Zij is 22 juni begraven en dochter Saartje werd op 29 juni gedoopt. Saartjes doopgetuige was haar halfzus Lysbet, dochter uit Gerrits eerste huwelijk met Neeltje Jacobs. Vader Gerrit Smit was op dat moment nog ergens bij Groenland en kwam in augustus pas weer thuis. Gerrit trouwde in 1758 met weduwe Antje Pieters Mout. Door wie Saartje tussen 1755 en 1758 is opgevoed is onbekend. Haar vader ging in die jaren gewoon ter walvis vaart Misschien was Antje Pieters Mout huis houdster bij Gerrit. Krijn Vaarljes, de broer van Simon, trouwde in 1771 met Antje Mietes. Antje was afkom stig uit de Oostbuurt van de Zuiderzeeplaats Hoorn. Krijn kocht een jaar later het kofschip van zijn moeder. Hij betaalde hiervoor 525 gulden contant Het schip lag aan de Hors. Simons zuster Neeltje trouwde in 1776 met de loods/zeeman Gerrit Simonsz Duijnker. Zij trouwden in de gereformeerde kerk in Sloter- dijk. Daar trouwden veel zeevarenden. Simon en Saartje gingen in januari 1777 in onder trouw en waren beiden uit de 3e classe en betaalden f 6;- aan impost. Daarna trouwden ze op 26 januari 1777 in de gereformeerde kerk van Den Hoorn. Hier moesten ze f 3;- betalen. Dit betekent dat beide partijen niet onbemiddeld waren. In 1777 was Simon op 24-jarige leeftijd com mandeur ter walvisvaart. Een commandeur was de hoogste bevelhebber op het schip en ging over de navigatie en de visserij. Simon ging op het schip 'de Margaretha' voor de rederij Claas Taan zn uit Zaandam varen. Je wordt natuurlijk niet zomaar de hoogste man aan boord van een walvisvaarder. Si mon zal dus hoogstwaarschijnlijk wel ervaring opgedaan hebben bij andere walvisvaarders. Er waren in de jaren '70 meerdere comman deurs uit Den Hoorn, die ook nog voor Claas Taan zn voeren. Dit waren Claas Drijver, Dirk Kok en Jacob de Vries. Misschien dat Simon bij één van deze mannen heeft geva ren. Simon vertrok op 19 april richting Spitsber gen, ook wel de Groenlandvaart genoemd. Er gingen nog drie Texelse commandeurs die kant op: Jacob Bremer uit De Waal, Lambert Rademaker uit Den Burg en Jacob Kok uit Den Hoorn. Er voeren dat jaar ook nog zes Texelse commandeurs naar Straat Davis: Claas Drijver en Dirk Kok uit Den Hoorn, Wil lem Dalmeijer uit Oudeschild, Sijbrand Jansz Timmer uit Oosterend, de broers Hendrik For-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 7