Nieuw kerkorgel In het jaar 1911 werd er besloten dat er een (nieuw) orgel moest komen in de Rooms Ka tholieke Kerk van Oudeschild. Er werd een offerte aangevraagd aan T. Jos. Vermeulen, firmant van L. Ypma Co, eveneens te Alk maar. De heer Pels schrijft op 2 december 1911 dat hij uit goede bronnen heeft vernomen dat er plannen bestaan voor een nieuw orgel. Hij kan een mechanisch orgel leveren voor f 1140,- en dat ziet er goed uit. Maar, meneer Pels heeft ook nog een soort turbo-uitvoering. Als men hetzelfde orgel 'pneumatisch' inricht, dan kost dat wel f 1350,- maar het heeft vele voordelen. Zo worden genoemd: het is lichter te bespelen, men kan de speeltafel plaatsen vóór het orgel, het wordt voorzien van een 'transpositeur' waardoor het gemakkelijk wordt om hoger of lager te spelen, er komt een pedaal met 27 toetsen en het heeft ten slotte een 'sub-super-octaaf- en pedaalkop- pel'. Maar het belangrijkste komt nog. Het orgel heeft net zoveel geluid als een mecha nisch orgel van 8 10 registers. Hij schrijft verder dat hij 19 jaar in dienst is geweest bij firma Ypma en reeds 9 jaar voor eigen rekening werkt. Hij noemt een tiental plaatsen waar reeds een orgel van hem staat en dat hij heden bezig is in Westwoud. Op 5 januari 1912 schrijft hij ,dat hij met blijd schap een offerte maakt en dat hij genegen is voor een zeer billijke prijs een mooi, degelijk orgel te maken. In een brief aan pastoor J.G. Groot nodigt hij hem uit om eens een kijkje te komen nemen, daar hij juist een orgel klaar heeft staan. Niet dat hij dat meteen wil verko pen, maar opdat hij kan horen welke verschil lende registers er zijn en hoe ze klinken. Zo kan hij beter een keuze maken wat hij wel en wat hij niet op het orgel wil hebben. Hij schrijft op 9 februari nog eens en zegt dat het hem spijt dat hij nog niets heeft mogen vernemen van de pastoor. Hij vraagt hem toch vooral te komen en alvast het koor op te meten om te zien welke kast het beste in de kerk past. We moeten aannemen dat Bern. Pels, kerk orgelfabrikant, wonende Verdronkenoord 20 in Alkmaar, de klus heeft gekregen. Er is nog één briefje van 21 augustus 1912, waarin hij aanwijzingen geeft voor de timmerman. De heer T. Jos. Vermeulen, firmant van L. Ypma Co, fabrikant van kerkorgels te Alk maar, schrijft al op 3 augustus 1911 dat zijn aanbieding gelijk is aan die van 1908 en dat hij is uitgegaan van dezelfde prima materia len en dat hij de prijzen niet heeft verhoogd: 'Ik heb de prijzen nu zoo laag mogelijk ge steld en heb de verhoogde materiaalprijzen ongeacht gelaten.' Hij biedt: een orgel met 5 registers: 1Prestant. 8 voet. 54 pijpen 2. Viola di Gamba. 42 eigen pijpen. 3. Holpijp. 8 voet. 54 pijpen. 4. Dolcissimo. 8 voet. 42 pijpen 5. Fugara. 4 voet. 54 pijpen. En hij vervolgt met: 'De prijs van dit orgel, met bovenstaand dispositie van vijf registers, aangehangen pedaal, vurenhouten orgelkast, vernikkeld front met plaatsing in de RK kerk te Oude Schild bedraagt een duizend twee honderd vijf en zeventig Gulden, zegge fl. 1270,- (dit is geen schrijffout van mij, maar van de heer Vermeulen). Voor het verlengen van het koor, rekent R. Boom uit dat hij voor het timmerwerk en het bijgeleverde hout plus het schilderen van het nieuwe gedeelte zo'n f 51,50 nodig heeft. Hij maakt een schets van de uit te voeren werk zaamheden en voegt er aan toe dat hij voor het pleisteren van de opening in de toren, de trappen en de deur nog een f 13,- in rekening wil brengen. Zonder deur is dat een bedrag van f 7,-. We begrijpen intussen dat Bern. Pels de op dracht heeft gekregen. Simon Dros (brief Bern. Pels op pag. 26) 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 27