zee in dienst van de VOC. Hij was in 1808 overleden op Batavia. Deze diakenen mach tigden op hun buurt de stuurman Leendert Dirksz Dijksen. Deze stuurman stond op ver trek om met het fregat 'de Elisabet' richting Batavia te gaan. Drie jaar later had Martje waarschijnlijk nog niets ontvangen, want ze zat 12 augustus 1817 opnieuw bij de notaris. Ze woonde toen nog steeds in het gasthuis. Toen machtigde ze Albert Teunisz Smit, kapi tein ter koopvaardij en haar zoon Jan Vaart jes, een zeeman. Deze mannen moesten toen proberen of zij geld of goederen konden innen uit de nalatenschap van neef Jan Vaartjes. Of ze daar uiteindelijk in zijn ge slaagd is niet bekend. De laatste berichten over Martje waren dat ze in 1822 bij het hu welijk van zoon Jan met Hester Nibbeling in Amsterdam aanwezig was. Na 1822 ben ik niets meer over Martje tegengekomen. Ze is niet op Texel en niet in Amsterdam overle den. Waar dan wel? Ik hoop dat nog eens te kunnen achterhalen. Enkele gegevens over de kinderen van Si- mon Jansz Vaartjes: Uit het huwelijk met Saartje Gerrtts Smit -Jantje trouwde met Willem Gielsz Boon en bleef wonen op Nieuweschild. Ze kregen vier kinderen, t.w.: Saartje (zij trouwde met de zeeman Pieter Burger), Giel (verdronk, onge huwd, als scheepskok bij Corsica), Simon (was ook zeeman, hij overleed ongehuwd op 27-jarige leeftijd), Dirkje (werd slechts twee jaar); -Lijsbet trouwde met Frederik Willemsz Star en bleef ook op Nieuweschild wonen. Ze kre gen twee kinderen: Hendrikje (trouwde met Jan van der Vis. Eén van hun kinderen was de bekende levensgeschiedenisschrijver Fre derik van der Vis) en Saartje (overleed op 2- jarige leeftijd). Lijsbet trouwde als weduwe in 1818 met de onderwijzer Hendrik Isbrand Bakker; -Antje leefde nog in 1801, daarna heb ik niets meer over haar gevonden. Uit het huwelijk met Martje Hertjes Swart -Trijntje verhuisde naar Amsterdam. Zij was werkster en woonde aan de Engeliergracht. In 1847 overleed ze, ongehuwd, op 59-jarige leeftijd aan de Achterburgwal; -Jan verhuisde naar Amsterdam en trouwde in 1822 met Hester Nibbeling. Hij was zee man en zij groenteverkoopster. Ze kregen vijf kinderen: Maria, Simon, Antje, Jan en Hester. Deze kinderen trouwden allemaal in Amster dam. Jan Simonsz Vaartjes overleed in 1854 in de Anjelierstraat; -Hertje leefde nog in 1801, daarna heb ik niets meer over hem gevonden; -Willem leeft ook nog in 1801, maar daarna ook niets meer over hem gevonden. De naam Vaartjes is dus verder gegaan in Amsterdam. Daar liep in 1862 nog een Simon Jansz Vaartjes rond. Hij was pakhuisknecht. Ineke Vonk-Uitgeest Bronnen: (1) Lied -Historische Vereniging blad nr. 2, 1986 (2) Dank aan dhr. P. Dekker (3) Tips van Miriam Klaassen (4) Dank aan dhr. Th. van Heerwaar den/notaris J. Dogger G A. Amsterdam -DTB, BS, Archief Water schout R.A. Haarlem -Oud Notarieel/Oud Rechterlijk N.A. Den Haag -VOC archief DTB boeken Historische Vereniging Burgerlijke Stand Gemeente Texel Maritiem Museum Prins Hendrik Rotterdam Dank aan de redactie en Irene Maas voor de hulp om dit artikel leesbaar te maken en Monica Maas voor de tekeningen. 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 16