II waarom zij pas vier jaar na haar geboorte werd gedoopt. Dit voorval zal wel de nodige commotie in Den Hoorn hebben gebracht. Kreijnetje wordt trouwens nergens genoemd als erfgenaam en zal dus wel niet erkend zijn. Simon was op 14 juni 1789 op Texel, want toen werd zijn zoon Jan gedoopt en was hij als vader getuige. Hij heeft de afgelopen peri ode genoeg geld verdiend om ook aan ande ren iets te lenen. Dirk Reijnders uit Den Burg leent van hem f 1600:-. Borg is een huijs, schuur en erf, geapproprieerd tot eene grutte- rij aan de Molenweg te Den Burg en nog eens 1100 roeden lands in de polder de Westen - de Groote Vrouwe Koog. Deze lening is begin 1797 afgelost. Eind december 1789 vertrok Simon als capi- teijn naar Batavia. Hij was nu in dienst van de VOC. Hij voer nu op het schip 'Hoornwegh' voor de kamer Delft. Zijn gage was f 66,- per maand. Voordat Simon vertrok, had hij al een schuld bij de VOC: 2 mnd. gage f 132,-, schuld aan J. Jansz f 300,- en 2 kisten f 19,-. Er waren nog 3 Texelaars aan boord: Simons zwager Claas Hertjesz Zwart, zijn neef Jan Krijnsz Vaartjes en Adriaan Pietersz Steijne. Er waren totaal 258 mannen aan boord, be manning en soldaten. Simon moet nu met de andere Texelaars richting Delft reizen om aan boord te gaan. De schepen van de kamers van Rotterdam en Delft vertrokken via het Hollands Diep langs Goeree naar de Noord zee. Na 7 maanden en 26 dagen kwamen ze op 26 juli 1790 aan bij Batavia. Simon bleef aan boord tot eind augustus. Van de 258 man zijn er niet veel overgebleven. Aan boord en in het hospitaal van Batavia overleden in de loop van het jaar 126 mannen. Dat is wel 48% van de gehele bemanning! Onder de doden was ook zwager Claas Hertjesz Swart. Hij overleed op 1 augustus 1791 in het hospi taal van Batavia, 21 jaar oud. 21 September 1790 vertrok Simon van Bata-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 13