De overdracht van Blazerstraat 6 met een blunder In het blad van september 1999, nummer 52, staat een artikeltje over Jan Pietersz van Heerwaarden (alias Waard) (1743-1795), die 'op de weg in Schagen' was overleden. In het najaar van 1801 kwam zijn naam nog maals ter sprake in verband met de verkoop van diens huis te Oosterend. Vanuit Den Haag ontving het Texelse gemeentebestuur een brief van de Weduwe van Isaac la Costa en Jacques de Bois. Zij hadden vele jaren geleden een hypothecaire lening verstrekt aan Jan Pietersz Waard met als onderpand diens woonhuis te Oosterend. In 1785 zou het huis worden verkocht en daarvoor had den zij aan Jacobus van Steenbergen, notaris te Texel en tevens secretaris van deze ge meente, een volmacht voor verkoop en roye ment van de hypotheek gestuurd. Nu be klaagden ze zich, omdat zij nooit een afreke ning noch betaling van de lening, groot 436,-, hadden ontvangen. Enige tijd gele den was over deze zaak in Den Haag met Jacob van Steenbergen een gesprek ge weest en daarbij gaf Van Steenbergen voor, hen niet te kennen en niets van deze zaak te weten. Aan het gemeentebestuur werd nu verzocht om in de registers der hypotheken na te laten gaan of de betaling had plaatsgehad en aan wie betaald was. Zij beriepen zich op Sijbrand Sijbrandsz Koning (1721-1800), die in Den Burg woonde. Hij zou meer over deze zaak kunnen weten. Sijbrand werd in de raadsver gadering opgeroepen en over deze affaire ingelicht. Omdat deze overdracht meer dan vijftien jaar geleden was gebeurd, kon hij zich daarvan nog maar weinig herinneren, maar beloofde onderzoek te doen en daarvan in de volgende raadsvergadering verslag te doen. Sijbrand hield zich aan zijn woord en kwam in de raadsvergadering met de originele koop- acte op de proppen. Het huis van Jan Pie tersz Waard was op 14 februari 1785 voor 360,- verkocht aan Gerrit Koning. De koop- 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 24