Een verhaal bij een foto In 1926 werd professor Wilhelmus Hendrikus Keesom (De Witte Engel 1876-Leiden 1956) benoemd tot Ridder in de Nederlandse Leeuw. In het laboratorium van de Leidse Universiteit slaagde hij er in helium onder zeer hoge druk (140 atmosfeer) in vaste vorm te krijgen. Zijn voorganger en leermeester, prof. Kamerlingh Onnes (1853-1926) wist in 1909 helium vloeibaar te maken. Daarvoor kreeg hij in 1913 de Nobel-prijs voor natuur kunde. In de volgende experimenten met minimum-temperaturen benaderde Kamer lingh Onnes op 0,8 graden na het absolute nulpunt van -273 graden Celsius, maar het succes met de vaste vorm van helium moest hij aan Keesom overlaten. Willem Keesom, een zoon van een Texelse boer/veehandelaar/gemeenteraadslid, genoot op Texel een grote bekendheid, leder jaar kwam hij gedurende de vakantie met zijn ge zin op Texel logeren bij zijn ouders in de Mo lenstraat. Herhaaldelijk werden hem op Texel adviezen gevraagd. Onder andere voor het Onderlinge Begrafenisfonds en het Algemene Ziekenfonds berekende hij de noodzakelijke reserves en de premievaststellingen. Om hem te huldigen voor zijn natuurkundige prestaties in 1926 werd een comité gevormd. De voorzitter was de Texelse burgemeester W.B. Oort, zoon van de -toen ook op Texel logerende- Leidse professor in de godsge leerdheid. Secretaris werd de pastoor van Den Burg, Joës. W.B. Nagel (Amsterdam 1883- Rotterdam 1936). De overige leden van het comité waren mejuffrouw Elizabeth Adriana Ariesd Langeveld (1881-1962) en Marius Dirk Jacobsz Dijt (Westergeest 1893- Haarlem 1983). Op de mooie dinsdagavond van 3 augustus verzamelde zich een 'overgrote belangstel ling' op de Groeneplaats, waar Keesom met familie en het comité op het terras van Hotel Texel kwam. Het Texels Fanfarecorps zorgde voor de muzikale omlijsting. Na een korte speech van de burgemeester en een zeer uitvoerige toespraak van Marius Dijt werd door de 'menigte' een huldigingslied gezong en, waarbij het fanfarecorps begeleidde. Het was een creatie van de hervormde dominee Johann Adam Raabe, die daarbij als melodie 'het Transvaalse Volkslied' had gekozen. De letterlijke tekst is: Wij groeten U als Texel's zoon, Professor, wijd vermaard. En huldigen op luiden toon 't succes door U vergaard. Komt Tex'laars laat de juichtoon schallen uit een verheugd gemoed. Vereenen we in deez kreet ons allen, Professor Keesom, wees gegroet. Ja, wees gegroet. Ja, wees gegroet. Professor Keesom, wees gegroet. Een wereldroem verwierf Uw naam Door kunde en noeste vlijt. Tot trots van alle Tex'laars saam, daar Ge een der hunnen zijt. Het helium deedt Gij bevriezen, gaf Uw genie zich veil. Niets kan die eer U doen verliezen, Professor Keesom, driewerf heil. Heil, driewerf heil! Heil, driewerf heil! Professor Keesom, driewerf heil! 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 23