PEPERSTRAAT 3 OOSTERENDER VERHAAL: Van mijn zuster hoorde ik het nieuws door de telefoon: 'Het Gouwe Boltje in Oosterend is afgebroken. Zo'n raar gezicht, er is niets van overgebleven.' Natuurlijk kwam dit bericht niet onverwacht. Er waren allang plannen voor de afbraak. Maar als het zover is moetje toch wel een paar keertjes slikken. Er komen zoveel herinneringen bij je boven: impressies, geuren, beelden... Peperstraat 3 was bij ons in de familie al heel lang het familiehuis. Onze voorouders heb ben er misschien wel twee eeuwen gewoond en mijn moeder beleefde er haar jeugd. In zijn boek 'Schimmenspel' beschrijft D L. Daalder hoe hij als jongen in de etalage stond te turen en hij gaf hoog op van het vakman schap van bakker Dros. Waarschijnlijk was dat toen nog Pieter met de witte sik. Een ster ke persoonlijkheid en een onvermoeibaar werker. Misschien is zijn 'veerdige' manier van werken aanleiding geweest voor de uit drukking 'een driftig Drossie'. Voor mij persoonlijk is het verdwijnen van het huis niets minder dan een persoonlijk verlies. Ik dribbelde er al rond toen ik net lopen kon en heb aan elk hoekje wel herinneringen. La ter, toen ons gezin in Alkmaar woonde, mocht ik vaak in de bakkerij logeren. Dat waren on vergetelijke tijden, 's Morgens vroeg werden er stapels boterhammen gesmeerd en dan gingen we met de 'Jan Plezier' naar De Koog of naar De Dennen. En maar zingen: 'Kom mee naar buiten allemaal!' Tante Marie had een warme stem en ze kon prachtig voorle zen. Oom Piet sloofde van vroeg tot laat in de bakkerij. We keken graag toe als hij aan het werk was en rekten ons bezoek net zo lang tot hij vroeg: 'Lusten jullie een endje?' Dan werd er een trommeltje van een plank ge haald waar gebroken koeken en brokken speculaas in zaten. Tevreden kauwend blie zen we dan de aftocht. Op regenachtige dagen brachten we uren door op de grote meelzolder. We bouwden er tenten of speelden er toneel. Begin mei 1940 werden we er met een groepje kinderen inge licht over de gevaren van de dreigende oor log. We mochten niets opzoeken van de straat want de Duitsers gooiden dingen uit vliegtuigen die gevaarlijk konden zijn, werd er gezegd. Vergiftigde bonbons, speelgoed dat kon ontploffen ...ik voel nog de spanning als ik er aan terugdenk. In 1940 vertrok ons gezin naar Alkmaar, maar ook in de oorlog logeer de ik regelmatig in het huis. Mijn oom ver warmde de oven toen met turf en hij moest steeds meer roeien met de riemen die hij had. (Later stookte hij met dennentakken.) In de grote schuur achter het huis deed ik in die tijd een grote ontdekking. Ik gooide met losse turven naar een hoge turfberg en op eens werd het spatbord van een fiets zicht baar. Ik rende naar binnen om mijn ontdek king te melden, maar mijn oom nam het me niet in dank af. Hij had het vehikel met veel moeite weggestopt voor de bezetter en nu was de schuilplaats door die snotjongen ont dekt. Tante Marie met haar gevoel voor hu mor kwam niet meer bij van het lachen. Een veel ernstiger kwestie speelde zich in deze schuur af na de opstand van de Georgi- ers. De familie had een Georgiër in huis, die bij een razzia geen betere plaats wist te ver zinnen dan de broodkar. De Duitsers door zochten de schuur van onder tot boven, maar geen van hen kwam op het idee in de brood- kar te kijken. Als de Georgiër gevonden was, zou de hele familie ter dood zijn veroordeeld. Al deze gebeurtenissen hebben zich op die nu zo akelig lege plek afgespeeld. Onwille keurig dwaal je in gedachten rond. Je ziet weer de grote pomp op de plaats, je bent weer even in 'de luif, het gebouwtje waar 's nachts het deeg stond te rijzen, je zit weer in de huiskamer waar we 's zondags zo graag een koppie deden. Nergens op de wereld was het zo gezellig als daar, achter de ramen met de haaglinde. Een vraag die nu nog bij me naar boven komt is: waar zijn de tegeltjes gebleven? De bakke rij had een wand met prachtige blauwe tegel tjes. Als kind zat ik er graag naar te kijken. Ze waren leuk, met 17e eeuwse flair, beschilderd 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 19