zieke geest echter niet beter maken: een paar maanden later gebeurde nl. het volgen de. Eens in de paar maanden moest de voor straat een goeie beurt hebben, dat was van oudsher zo gegaan, ook nu moest het weer eens gebeuren. Nu was het zo dat het schrobwater langs haar goot moest om ver volgens in een put op Achtertune te verdwij nen, maar zodra zij vermoedde dat bij de bu ren de straat geschrobd moest worden, stond ze als het ware al met haar bezem achter de voordeur om, als het sopwater maar de straat bereikte, het meteen weer terug te vegen naar waar het vandaan kwam. Zo schoot het werk niet op, gedachtig het spreekwoord 'Heen en terug is de weg het langst', maar mijn vader bracht uitkomst. Toen hij lopend van zijn schuit thuis kwam en de situatie aan zag zei hij: 'Nou Immetjebuur, zelle we nou- ers kieke wie het sterkste is?' Hij nam de be zem van mijn zusters over en gaf ze de op dracht water te halen. Tegen zoveel geweld was zelfs Immetjebuur niet opgewassen en als een haring vertrok ze al scheldend. De rust was weergekeerd en het schrobwater vervolgde zijn weg zoals het altijd al gegaan was om vervolgens in de brandkolk te ver dwijnen. nei vuiyenue ntju ik van uveiievenny. vioe- ger had je veel meer dan tegenwoordig een Beurs. Een Beurs was een groep oudere mannen die na het brood eten bij elkaar kwam om de dingen van alledag te bepraten. Later in de avond, onder het genot van een kop thee of koffie, werd het nieuws van de beurs thuis verteld. Met mooi weer hielden de mannen de Beurs op het Achtertune, zodra het weer wat guurder werd huisde de Beurs op het plein vöör schoenmaker Klaas Vos bij het weerglas. Dan wisten zij bij het naar huis gaan wat de eerstkomende dagen het weer ging doen. Bij een oostelijke wind zochten zij wel eens beschutting bij het huis van Imme tje, wat zij heel niet kon waarderen en waar om zij soms ook heel kwaad werd. Zo ook deze keer: de mannen, druk pratend of er nu wel of geen sneeuw zou komen, werden ver rast toen plotseling de poort open ging en zij Immetje met de bezem in de hand zagen en iemand van de toen aanwezige mannen met de bezem een klap op zijn hoofd kreeg. Dit gebeurde zo onverwacht dat nog niemand van de mannen had ingegrepen. Maar toen zij weer een klap wilde geven, grepen de an deren haar vast zodat zij geen klappen meer kon uitdelen. Dit incident had echter nog een staartje. De politie werd van het gebeurde op de hoogte gesteld en er werd proces-verbaal opgemaakt. Dit kon gebeuren omdat genoeg mannen konden getuigen. Het resulteerde in een gevangenisstraf van enke-le weken. Als een gebroken vrouw kwam zij thuis. Ze heeft er ook niet lang meer gewoond. Haar familie en de gemeente samen hebben toen gezorgd dat zij een plekje kreeg in toentertijd het Ge sticht van Weldadigheid, wat later Huize Irene was en tegenwoordig het Verpleeghuis Texel. Daar is zij in 1930 overleden. Tinus Vlaming Tweede huis van rechts is Blazerstraat 1, het huis van Immetje Dros (tekening N. Koorn-Kikkert, Texel in Potlood') 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2001 | | pagina 18