11 5. Pakhuis op de haven, oorspronkelijk van Pieter Ko ning Czn., koopman in zeegras. Hij kreeg reeds in 1867 een terrein in erfpacht van de gemeente voor een ca non van 3,- per jaar en wel tot 25 mei 1966. Later behoorde dit aan Gerrit Brouwer Klaaszoon en in 1901 kocht Cornelis Reijerszoon Keijser het van Klaas Brouwer Gzn. By akte, 17 Juli 1006 verleden voor den notaris C. II. de Boer, te Texel, is tusschen de keeren Cornelis Keyser Reijers zoon koopman in fourage-artikelen en kunstmeststoffen te Burg op TexelReijer Pieter Keyser Corneliszoou koopman, aldaar Jan Rab Jacobszoon, schipper en koopman, aldaar, Dirk Keyser Corneliszoou veehouder en koopman, aldaar, mejuffrouw Grietje Keyser Cornelisdochteraldaar, de heeren Adriaan Abspoel gediplomeerd veearts, te Amersfoort, en Leonard Cornelis Keyser Sybrandszoon veehouder te Waal op Texelaangegaan eene handelsvennootschap onder de firma C. R. Keyser en 0°. De vennootschap is gevestigd te Burg op Texel; zy heeft ten doel de voortzetting van de tot heden door den venuoot Cornelis Keyser Reijerszoon voor eigen rekening gedreven handel in fourage-artikelen en kunstmeststoffen, zoomede het exploiteereu van 2 boerenplaatsen en verdere landeryen met den daaraan verbonden handel in vee, hooi, mest en andere landbouwartikelen, benevens den in- en verkoop van bouwterreinen en het exploiteereu daarvanzij is aangegaan voor den tijd van 25 jaren aan vangende 1 Juli 1906 en eindigende 1 Juli 1931. Wanneer minstens 3 der vennooten dit wenschen zal de vennootschap na het verloop van dien tijd op denzelfdeu voet en onder de zelfde bepalingen tusschen dezen worden voortgezet voor den tyd van 5 jaren. Deze wyze vnn verlenging is toepasselyk op elk volgend tyd vak vau 5 jaren. Het beheer der vennootschap wordt gevoerd door de vennooten Cornelis Keyser Reyerszoon en Reyer Pieter Keyser Cornelis zoou ieder hunner beeft het recht de firma C. R. Keyser en C°. te teekenen en ten name der firma kwijting te verleenen voor gedane betalingenwisselsorderbiljetten of assignatiën en Bijgevoegd tot de Ned. Staatscourant van vrijdag 20 juli 1906 no. 167 In dit bedrijf had R.P. Keijser Czn, zeker na overlijden van zijn vader in 1916 de leiding, maar was tevens de stuwende kracht bij uitbreiding en ontwikkeling die toen groei en bloei bracht. Broer Dirk Keijser Czn, ook begonnen bij zijn vader en inmiddels fir mant, ging in 1909 naar Den Helder om de reeds bestaande fourage- en kunstmest handel (met pakhuizen aan de Binnenha ven) uit te breiden in de kop van Noord-Hol land en Wieringen. 6. Boerderij 'Ongeren' in 1930, gekocht door D. Keijser Dzn van oom R.P. Keijser Czn (foto begin jaren '30). land aan de Hoofdweg in Eierland, waarop een paar jaar daarna de boerderij 'De Ko renschoof' gebouwd werd. Als bedrijfsleider haalde hij een landbouwer, te weten C. van Leeuwen uit Zeeland (zie foto 8). Samengevat was hij m.i. een zeer verstandi ge en puur zakelijk ingestelde strijdlustige persoonlijkheid. Ook in het openbaar schuw de hij de strijd niet blijkens de Teso-verga- deringen in 1922, toen hij bij het bestuur pleitte voor tariefsverlaging in plaats van dividendverhoging (zie 't Lant van Texsel van J.A. v.d. Vlis, pag. 511). Zijn verstand en zakelijke instelling kwamen hem ook van pas in het bedrijf waar, vooral in de crisisja ren, de kredietverlening aan de boeren veel zorg en wijsheid vroeg. Hoewel zijn uitstra ling zuiver zakelijk was en zijn optreden soms bruut, mag hem ook een sociaal ge voel niet ontzegd worden. Hij hielp ook in moeilijkheden verkerende boeren (in de cri sisjaren waren er velen) en hij was ook be reid om personen, waarin hij vertrouwen had, zonder eigenbelang te helpen. Ook bij aankoop van de vereiste grond voor de bouw van een woning in het kader van de Landarbeiderswet bood hij hulp. Hieronder volgen nog enkele activiteiten van Keijser Co: 1911 aankoop van aan pakhuis haven grenzende schuur van KI. Brouwer; 1912 telefonische aansluiting voor interlo kale gesprekken. Abonnee nr. 4; R.P. Keijser Czn kocht in 1909 plm. 39 ha

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1998 | | pagina 13