DOOP-,TROUW- EN BEGRAAFBOEKEN Tot de geschenken, die we in deze periode ontvin gen, behoort een vrijwel volledig geïntegreerd be stand van alle doop-, trouw- en begraafboeken, die van Texel in de ver schillende kerken zijn be waard. Ze zijn ons ge schonken door Theo van Heerwaarden en Jaap Zijm, die ons al eerder met een toen nog per kerk en per dorp gescheiden bestand verblijdden. Het bestuur is de schenkers natuurlijk bijzonder erken telijk. Ter toelichting voe gen we hier de begelei dingsbrief bij, die de samenstellers ons deden toeko men. Het bestuur Geschiedenis van de opvoe ding en het onderwijs vooral in Nederland (1926) door D. Wouters en W.J. Visser; Be tekenis en mogelijkheden der heemtaalkunde (1910) door M.B. Hoogeveen, Symboliek in ons letterschrift en onze taal (1941) door A. Heyting. En als klap op de vuurpijl van mw. C. Hin: de 14-delige heruitgave van Van der Aa, aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden (1839- 1851). Een geweldige aan winst!! ledereen nogmaals hartelijk dank! Heeft u nog spullen voor de bibliotheek, dan kunt u te recht bij M. Bakker-Zijm, tel. 312113, J.C. v.d. Pijl, tel. 315515 of A. van Heen/vaar den, tel. 313036. Geacht bestuur, Mei 1997 Toen alle dorpen vanaf 1647 tot 1811 en trouwen van 1624 tot 1811 op een kaartsysteem waren aangebracht, bleek al snel dat dit niet voldeed aan de gestelde verwachtingen. Eerst nadat de namen als Krelis, Knillis, Krulles enz. en Dijver, Diever, Dieverchientje, waren teruggebracht tot Cornelis voor de man en Duw voor de vrouw, en vele andere variaties van namen, eveneens tot één naam waren omgezet, kwam er regelmaat in de namen. Hierdoor werd een werkbare alfabetisering mogelijk en werd beter inzicht verkre gen in de familie- en gezins\'erbanden. Na toevoeging van de getui gen werd het mogelijk aan vele patroniemen een achternaam toe te voegen en daardoor honderden dopelingen een achternaam mee te geven. De doopboeken van de Gereformeerde Kerken van de ver schillende dorpen zijn daarna aan elkaar gekoppeld evenals de trouwboeken. Ook de verschillende R.K-doopbestanden zijn bijeen gevoegd. Na alfabetisering van de gekoppelde boeken en bestan den, waarbij ook het impostregister op trouwIondertrouw werd betrokken, werd een totaal nieuw en eenvoudiger opzet verkregen. De hierbij aangeboden boeken zijn het eindresultaat van vele jaren speuren in vaak moeilijk te lezen registers, waarbij bril. vergroot glas en loep noodzakelijke attributen zijn geweest. De toenmalige kerkelijke herders schreven niet allen even duidelijk en in de vroeg ste tijd nog in Oudhollands schrift. De grootste moeilijkheid was echter de onvolledigheid van de inschrijvingen, zoals in de periode 170811746 in een doopregister, waarbij nimmer de naam van de vrouw werd vermeld. Er werd volstaan met vermelding van datum, naam kind, naam vader en naam getuigen, bijv.:'1730 Meij 24, Engelietje, Ijsbrand Jansz. antie'. Daar valt weinig van te maken. Toch werd. 'Engelietje' thuisgebracht. Zij was de dochter van Ijs- brant Jansz. Brouwer en Aafje Frederiks Bethlehem, de getuige was Antie Frederiks Bethlehem. Het was sprokkelen in die periode en heeft vele uren gekost voordat echtparen met hun kinderen konden worden samengevoegd. Toch hebben de kerkelijk dienaren van toen er toe bijgedragen dat er veel voor het Texelse nageslacht is bewaard gebleven. Hulde aan deze 'zielenhoeders'. Enkele cijfers van het verwerkte materiaal: totaal aantal dopen 15.944 en huwe lijken 6.942, totaal 680 volgeschreven A4-tjes gealfabetiseerd op man en vrouw. Tijdsduur 1987-1997. Werd hiervoor hulde ge bracht aan 'zielenhoeders' van weleer, hier is zeker hulde op zijn plaats aan de heer Van Empel, archivaris van de gemeente voor zijn waardevolle hulp, hij geeft het archief van onze gemeente gezicht en inhoud. Carel, gelet op de 'blauwe knoop' een schrifte lijk PROOST. Het was ons een genoegen! De samenstellers, Th. van Heerwaarden en Jac. Zijm Het kopiëren en samenvoegen van deze boekdelen is verzorgd door Makelaardij Eelman en Van Heerwaarden bij wijze van sponsoring voor de vereniging. 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 5