7 men iets in de Waddenzee. Dit bleek een opengetrokken parachute te zijn waarmee men zich beter zichtbaar had gemaakt. Zo vond men het vliegtuig, half onder water op een zandbank voor de Friese kust. Op de ondergelopen zandplaat stonden 4 men sen... Het bleek dat men na lang zoeken meende in de buurt van de landingsbaan van de Kooy te zitten. Zelfs zag men ergens lichten... Dit bleken achteraf militaire marke- ringslichten op de Afsluitdijk te zijn (volgens getuige J.J. de Bruijn, collega vlieger op Vlijt). Een half uur later en het opkomende water zou de mensen verzwolgen hebben. Het watervliegtuig, een Fokker C-VIIIW, wist de mensen op te pikken. Het toestel kon de zware last niet uit het water de lucht in krij gen en taxiënd werd Den Helder bereikt. De vrouw kwam nog tijdig in het hospitaal, on danks de urenlange tocht. Bij nader onder zoek bleek men zelfs boven Arnhem te heb ben gevlogen. Luchtfotograaf Veel interessante toestellen waren hier ge stationeerd. Zoals een Fokker G-1 waar de buurt voor uitliep. Verder een Fokker S-11A met oranje driehoeken en een rood kruis op een witte cirkel. Deze 'ambulancekist' werd door luchtfotograaf C. Brouwer op de kiek gezet. Brouwer beschikte op de boerderij 's Hertogenbosch over een eigen donkere ka mer. (Donkere kamer 's Hertogenbosch) Hij maakte tot het uitbreken van de oorlog veel luchtfoto's van Texel waaronder enkele fraaie foto's van de haven van Oudeschild. (Zie luchtfoto haven Oudeschild pagina 6.) Aanval Omstreeks mei 1940 stond hier een aantal Fokkers C-V (tweedekkkers). Enkele dagen daarvoor had men deze ondergebracht bij boerderijen in de omgeving van het vlieg veld. De vijandelijke inlichtingendienst was nauwkeurig op de hoogte en de Duitse luchtmacht wist zelfs verscholen toestellen onbruikbaar te maken. Op 10 mei werd om half 5 's morgens het vliegveld volop onder vuur genomen. De eerste aanval kwam van een Dornier, ook genaamd 'Vliegend pot lood' en vervolgens door 5 Messerschmitts Bf-109. Bij de aanval van de Dornier vloog een zojuist afgetankte Fokker T-V '861', een tamelijk groot vliegtuig voor die tijd, in brand. Het bombardementsvliegtuig veran derde in een smeulende ashoop. (Een Focke Wulf Weihe in de hangaar) Zeker is dat ook één van de twee FW-58 Weihe in brand werd geschoten en enige D 21 toestellen. Toch konden de volgende dag nog zes D-17 jagers van hieruit richting de Kooy en Bergen vertrekken. Onder de pilo ten bevond zich de zoon van Plesman. Twee toestellen werden onderweg door ei gen luchtafweer naar beneden gehaald. Het landen door de vijandelijke vliegtuigen werd onmogelijk gemaakt doordat er boe renwagens en andere obstakels op het veld waren gezet. Slecht één militair Fokkertoe stel, de G-1, bleef achter, omdat men het naar de nabijgelegen boerderij Gend had gebracht. Vervolgens sleepte men het toe stel richting de duinen bij hoeve 'sHertogen-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 9