BEDIJKEN VAN DE POLDERS BURGERNIEUWLAND EN WAALENBURG OP TEXEL Het Graafschap Holland strekte zich in de 13e eeuw uit van de Maas- en Merwede- mondingen tot aan het Vlie. In het noorden bezat het Vlieland, Texel, Wieringen en West-Friesland. Het laatste had zich door verveningen en de daardoor ontstane plassen als het ware geïsoleerd van de rest, nam tegenover de Graaf een vijandige houding aan en stelde een eigen Boerenbestuur in. Gedwongen door het grafelijk optreden, hebben Westfriezen en Texelaars zo nu en dan de handen ineengeslagen om zich tegen de grafelijke bendes te verzetten. Deze laatsten ondernamen strooptochten op het platte land, waarbij ook menigmaal de Texelse bevolking werd lastiggevallen en er werd hierbij niets ontzien. Moeizaam verkregen eigendommen werden hen vaak ontnomen. Als dan deze bendes met roem en buit terugkeerden, haastten nijvere monniken zich deze heldendaden in hun kronieken op te tekenen. Tegen het eind van de 13e eeuw had Floris de Vijfde, door de bouw van versterkingen en de aanleg van dammen ten noorden van Alkmaar, West-Friesland aan de landzijde afgegrendeld. De Noordzeekust werd door zijn leenmannen Egmond en Brederode beschermd (afb. 1 en 2) en op Texel werd het Tempeliersklooster met gunsten begiftigd. De kloosters van Egmond en Rijnsburg, vooral Rijnsburg, waren ware grafelijke machtscentra, waaruit de verweven heid tussen Graaf en Geestelijkheid blijkt (afb. 3 en 9). Het bezit van Texel en Vlieland verschafte de Graaf de mogelijkheid om de scheep vaart, komende vanaf Noord- en Zuiderzee, te kunnen controleren. Vanaf de Zuiderzee landde de Graaf in 1282 in West-Friesland om de Westfriezen aan zijn gezag te onder werpen. In 1288 kwamen de Westfriezen en Texelaars weer in opstand, maar de Graaf wist dit snel de kop in te drukken. Door onderwerpingsverdragen moesten de Westfriese Koggen, Wieringen en Texel hem als Heer erkennen. Op Texel werd een secretaris/bal juw aangesteld en was het met het vrije Boerenbestuur gedaan. Men diende zich voort aan aan de regelgeving van de Graaf te houden. 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 4