Eelman Jbz. was voor olie, maar zijn broer Piet voor electrische bemaling. Wethouder Keyser, die bovendien ingeland van WaalenBurg was, probeerde de overige ingelanden, alsmede het bestuur voor electrische bemaling te winnen, daar dit het bestaansrecht van zijn T.E.M. (99% aandelen gemeente Texel en 1% R.P. Keyser) ten goede zou komen! Ook Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zagen, mede gezien de voordelen voor de gemeente Texel, meer in electriciteit dan in olie en het zou qua kosten het polderbe- lang niet schaden. Gedeputeerde Staten vernietigden tot tweemaal toe het oliemotoren- besluit van de bestuursmeerderheid van WaalenBurg. Zo ontstond er een complete oorlog tussen voor en tegen, voor olie of electrisch, die in het plaatselijk blad, de Texelse Courant, middels ingezonden stukken werd gevoerd. Op 2 februari 1929 werd in café Den Burg, door Sijbr. C. Eelman, een vergadering belegd met het doel voldoende handtekeningen te verzamelen, om het bestuur van Waalen Burg te doen afzien van hoger beroep, daar dit de bouw van het gemaal extra zou vertragen. Ondanks het feit dat er op Ouwe Sunterklaas vele ezels liepen die voor olie waren, ging het bestuur toch in hoger beroep. Op 6 september 1930 werd uiteindelijk besloten dat de polder door oliemotoren zou worden bemalen. De bijdrage, door de overige polders te betalen, werd nu definitief vastgesteld. Voor de 30 polders 13%, Burgernieuwland 5,5% en 5% voor de Staat. In 1931 werd het gemaal in gebruik geno men. Om voldoende watertoevoer naar gemaal WaalenBurg te kunnen krijgen, was het noodzakelijk om een geul te baggeren door de Oosterkolk, Westerkolk en Molenkil. Daartoe diende ook het sluisje in het Molenkil (afb. 22, pag. 21) te worden gesloopt. Het baggerwerk werd uitgevoerd door aannemer Jacob Daalder uit Den Burg. De baggermolen (afb. 23, pag. 21) was oorspronkelijk eigendom geweest van polder Eier- land en door Daalder gekocht. Eierland gebruikte de molen voor het op diepte houden van de geul naar het steigertje ten behoeve van de scheepvaart en voor de waterlozing op de wadden en was hiervoor in 1920 tweedehands gekocht. Tevens bracht men er de 20 Afb. 18 Gemaal WaalenBurg 1931

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 22