niet bekend. Mogelijk heeft ze dienst gedaan om de bouwmaterialen van de uitwate ringssluis te kunnen aanvoeren, of om na de doorbraak grond voor herstel aan te voe ren. Alvorens men met de algehele afsluiting van WaalenBurgs boezem begon, was het binnendijks brengen van Burgernieuwland van groot belang. Dat er na het bedijken van dergelijke polders wel eens verschil van mening ontstond blijkt uit onderstaand stuk. De eigenaren hadden kennelijk vernomen dat er grond en zoden aan de poldergrond werd onttrokken door de gemeente en hierover hun beklag gedaan. Burgemeesters van Texel produceerden het volgende: DE BEDIJKING VAN DE SCHALKWIJKER POLDER Waarschijnlijk iets eerder dan met de werkzaamheden van Burgernieuwland is begon nen, probeerden de andere gegadigden, Van Nieuwwaal en Van Noorden, de gorzen nabij De Waal binnendijks te brengen. Op het hoge gors was toen reeds de boerderij Contencieuse gelegen (afb. 12). Westelijk van Waelkercke werd op het hoge gors een dijk aangelegd (afb. 8, pag. 9). De dijk stak over op De Hom in Ongeren aan (voor De Hom zie 'Veldnamen' pag. 45 A). In de Schalkwijkerdijk zal zich ter plaatse van de Eerbare en wijzenalle goede Heren Officieren, die ons schrijven getoond worden, laten wij Burgemeesters, Schepenen en Raad der Stede Texel, met eerlijke kennis en met getuigenis der waarheid weten, hoe dan voor ons gekomen zijn en daartoe ge daagd zijnde, Simon Ysbrandtsz oud omtrent 65 jaar, Haye Oeghes oud zijnde omtrent 75 jaar en Ymme Broersz oud 76 jaar, die verklaren hoe een stuk land in Texel gelegen, genaamd 'Vrouwe Margriet Land', een onbedijkt land is geweest en hebben de Ge meente in vriendschap en op dusdanige voorwaarden op haar dijk gebracht, zodat de Gemeente een vrij wagenslag door hun land zou hebben, welks wagenslag nog ten tijde aan de Gemeente werd verhuurd. Voorts zouden ze met de Gemeente bedijken en dijken onderhouden met grond van hun land, eveneens op andere plaatsen aan Ge- meentedijken, te weten de Waaldam en nog andere dijken, daar ze in die tijd nog dijken maakten en daarvoor vrijelijk de zoden uit hun land haalden om er de dijken mee te herstellen. Voorts heeft nog getuigd Albert Hendriksz oud 69 jaar en Ymme Broersz voornoemd, die verklaren hoe het land 'Het Nieuweland' gelegen aan WaalenBurg, bedijkt is door Albrecht van Raaphorst, Rentmeester, en jan van Poelgeest, voormalig Schout in onzen Lande, alsmede Thijs Hendriksz. Dat ze met de Gemeente overeengekomen zijn dat de Gemeente ook op hun dijk dijkstoelen (onderhoudspercelen) zou maken en dat ze zelf het meest kwade dijkstuk voor hun rekening namen en de Gemeente een vrije water gang door hun land gaven en het recht om vrij zoden te steken uit hun land, om de dijk te onderhouden. Noch hebben deze personen, voorzegde getuigen, zoals onder eede verklaard, gewe ten, noch hebben ze horen zeggen, dat de Gemeente op enigerlei wijze poldergrond op de dijk gebracht zou hebben, die niet tot genoegen en profijt zou zijn. Hoewel een ieder wel schuldig is, getuigt de waarheid slechts, dat er goede werken zijn verricht! Het zou zonderling zijn slechts getuigen te horen en hieromtrent niets te produceren, zo hebben wij Burgemeesters voornoemd, tot zekerheid hieromtrent, hieronder ons Stede vignet afgedrukt. De 20ste Oktober 1518 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 12