Maandag 16 april 1945 Dinsdag 17 april 1945 Woensdag 18 april 1945 Donderdag 19 april 1945 Vrijdag 20 april 1945 Zaterdag 21 april 1945 mee. Toch is er een flinke ruimte schoongebrand. Vier woningen, een werkplaats en een kerk, alles dicht bij elkander. Bij oom Kees Dekker is de buurvrouw gewond geraakt door een scherf of kogel en is overleden. Aan De Waal zijn twee doden, 's Avonds doen de Russen een uitval, beschieten 'Hunsingo'. Drie soldaten die op de weg lopen raken gewond. Bij ons fluiten de kogels, vermoedelijk van een mitrailleur, over dak. Later is alles weer rustig. De Duitsers hebben hier weer versterking gekre gen. Van de andere kant zitten ze blijkbaar ook al dicht bij het vliegveld. Het geschut staat op de hoek van de Wageningseweg, in ieder geval aan de Postweg, 's Avonds brandt daar nog wat. Van deze kant wordt veel op de gebouwen aan de Hoofdweg geschoten. De Zuidbatterij heeft al een vast pad door de lucht, precies over ons heen. 's Morgens eerst naar Den Burg om brood. Hier komt niet één bakker of kruidenier. Als ik terug kom begint het schieten. Op het huisje naast Padang staat een raar ding, volgens sommigen een vlammenwerper. Op 'Padang' één stuk zwaar geschut, vermoedelijk 15 cm en twee lichte stuk ken. Dan geschut van de andere kant en de Zuid batterij. Met de middag bereikt het zijn hoog tepunt. Dan hoor je veel mitrailleurvuur en tussen door het geschut dat nu meer naar de duinen toe schiet. Vermoedelijk moeten de Russen het vlieg veld verlaten, "s Avonds brandt 'Princenhage' dat bij de Slufter ligt, af. Aan de Hoofdweg zijn uit een bunker 15 Russen en 5 burgers gehaald waarbij ook twee vrouwen. Eerst weer rustig. Later begint het Duitse geschut dat dichter naar de Postweg gehaald is, de huizen aan de Slufterweg onder handen te nemen. Eén brandt al gauw en van de anderen schiet ook niet veel over. Dan begint het geschut op de eerste regel duinen te schieten en later er overheen. Het meest ligt de Mui onder vuur. Tegen de avond komen veel Duitsers bij ons in de hoek en dan het fietspad langs naar De Koog. Enno is weer terug in zijn woning, maar er zitten ook vijf Duitsers in. Volgens de Duitsers moeten er niet meer dan 150 Russen zijn. De hele dag betrekkelijk rustig, 's Avonds nog even geschut op De Dennen bij Kees Bakker. Er moeten daar een stuk of wal Russen gepakt zijn. De vorige dag is nog verbrand 'de Hoek' in de Witte Hoek bij de Cocksdorp. Er is daar een poos hevig geschoten. Ook komen er uit Eierland een twintigtal Russische krij gsgevangenen langs. Ik ben benieuwd hoe het met die mensen afloopt. De Russen hebben in het begin ook krijgsgevangenen gemaakt, maar niet één in leven gelaten. De Duitsers trekken hier overal weg, ze gaan allen naar de Witte Hoek. Enno had veel soldaten, bij Dirk Slot was een Rode Kruispost, bij Korver een commandopost. 'Hunsingo' had ook een flinke bezetting. Dat alles is weg. De mensen mogen weer overal lopen. Gisteren mochten ze even naar huis om wat te halen. Van velen zijn de huizen stuk, van anderen is alle eten verdwenen en soms nog veel meer. In de bewoonde huizen hebben overal duitse soldaten gewoond. Ik heb gistermorgen, toen ik even naar de crocus- sen geweest was, zeventien persoonsbewijzen gevonden. Een officier had ze van de mensen afgenomen, en later zomaar ergens in het duin neergegooid. De mensen waren erg blij dat ze ze weer terug kregen. Ik ben woensdagmiddag voor het eerst weer gaan werken, ben zowat veertien dagen thuis geweest. De hele dag flink wat ge schut, voorbij de Slufter tot aan de vuurtoren. Daar is vast veel tegenstand. Lichter geschut kunnen we hier niet horen. Het is al die tijd prachtig weer geweest, nu wordt het minder. Een rustige dag. De Russen zijn blijkbaar versla gen. Hier en daar zwerft er nog een. 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 15