Zaterdag 7 april 1945 Zondag 8 april 1945 Maandag 9 april 1945 Dinsdag 10 april 1945 Noord- en Zuidbatterij gelijk aan Den Burg onder vuur hebben genomen, dus dat beide batterijen nog in Duitse handen zijn. Den Burg telt veel doden, vermoedelijk veertig. Nu is het mooie er wel van af. Vanmorgen zijn vader en Enno Nauta naar Den Burg gegaan. Alles is weer prima volgens de Russen. Vanmiddag komen volgens hun de Tom mies met parachutisten. Vader komt niet verder dan de 'Waterplaats' in Waalenburg. Daar hoort hij dat Den Burg weer door de Duitsers bezet is. Dan maar naar De Waal om te proberen nieuws aan de weet te komen omtrent Den Burg. De Waal wordt nog wel bezocht, maar het is er al onrustig. Volgens sommigen zitten de Duitsers al in de Bomendijk. Nieuws wordt niet opgedaan, dus maar weer gauw naar huis. Als ze thuis zijn, komt er leven in de brouwerij. De hele nacht is het rustig geweest, de hele morgen ook. Nu begint Ongeren, dat ook Duits blijkt te zijn, te schieten. De Russen zitten halfweg de Zaandammerdijk met veldge schut achter twee graanschelven. We kunnen zien dat een kop van een schelf afgeschoten wordt, maar ze schieten toch door. Tegen de avond kun je zien dat de Russen winnen, maar dan begint het geschut van de Zuidbatterij. Dat is zwaar afweer geschut en ze rammelen er vier granaten gelijk uit. Je kunt De Waal soms niet zien van de rook van de granaten. De Waal heeft de hele middag al geschutvuur van Ongeren gehad. Daar staat blijkbaar één stuk geschut en dat is nogal machtig. Het heeft ook een paar keer op het vliegveld geschoten en dan weer op het Russisch geschut aan de Zaandammerdijk, naast De Waal, in De Waal en op het laatst blijft het dichter bij huis. Blijkbaar is het nu in het nauw geraakt. Wij hebben de hele middag aan de dijk gezeten en hebben er een kijker bij. Volgens ons is Ongeren nu buiten gevecht gesteld. Nu moet de Zuidbatterij te hulp komen. We kunnen het afschieten gemakkelijk horen, de granaten horen aan komen gieren en dan ontploffen, dat kunnen we best zien. Het heeft de hele middag aan De Waal gebrand, al is het niet erg, en nu raakt de kerk ook in brand. Eerst werd het torentje er af geschoten, daar komt rook uit. Als het donker wordt, komt er nog zo'n roffel. Een rustige nacht gehad, 's Morgens al vroeg geschut van Vlieland op de vuurtoren en omge ving. Hoeve Axel in brand. Met de middag begint de Zuidbatterij op het vliegveld 'Vlijt' te schieten. Ze schieten precies over ons heen. Het is een bang gehoor. Later komt Kees v.d. Star met vrouw en kinderen. Ze moesten bij het vliegveld weg. De Duitsers zitten al aan de Noorderdijk. Later komt Brak met gezin. De Duitsers zitten al bij West dorp, onder aan de Zaandammerdijk. De mensen zijn bar in de war. De hele nacht zwaar vuur op het vliegveld. Het is een verschrikkelijk leven. We kunnen er niet van slapen, 's Middags en 's avonds ligt De Koog flink onder vuur. Ze schieten over De Koog heen op de bunkers. Later staan er twee huizen in brand. Al vroeg uit bed. We hebben weinig of niet geslapen. Vroeg eten en maar beurzen. De Duitsers zijn gisteravond in het donker in de dijk gekomen. Ze zitten overal in de gaten, twee mitrailleurs, een granaatwerper en een paar met een geweer. Toch mogen we de dijk nog langs om vee van Brak op te halen en achter de dijk te brengen. Ongeren houdt nog geregeld De Koog onder vuur en af en toe op het vliegveld, maar we raken er al aan gewoon. Na de middag wordt er gevochten achter in het Noorden. Daar brandt veel, wat. dat kunnen we niet zien. Tegen de avond gaat de familie Brak verhuizen naar hoeve 'Plassendaal'. Ze mogen de dijk niet meer langs. Brak zelf was 's avonds nog op de boerderij gebleven en heeft de nacht doorgebracht in het weiland, dan hier en dan daar. Op het laatst in een hooikrib dicht bij het Kil. De avond is rustig, 's Middag werd er veel geschoten bij de Eendenkooi en verder. Later brandt er een hele heivlakte. Zien kunnen we van het schieten niets. Een rustige nacht gehad. De meeste mensen liggen al wel met kleren aan te bed. De gehele dag nogal 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 13