Vrijdag 27 april 1945 Zaterdag 28 april 1945 Zondag 29 april 1945 Maandag 30 april 1945 Dinsdag 1 mei 1945 Donderdag 3 mei 1945 Vrijdag 4 mei 1945 Koud, guur weer. Vandaag niets bijzonders voor gevallen. Ik ben aan 't wieden geweest. Vandaag verschenen er weer papieren, waarop stond dat 'n ieder, die 'n Rus onderdak verleende, hem te eten gaf, of hem op een of andere wijze ook hielp, gestraft zou worden met de dood. Tevens zou z'n huis of boerderij verbrand worden. Als men 'n Rus ergens aantrof moest men er direct bij de Duitse instantie melding van maken. H. Mis in Oosterend. Vandaag bracht de radio goed nieuws. Nieuws wat we graag wilden horen. Himmler de Duitse Gestapoführer'had 'n vredes aanbod ingediend aan Engeland en Amerika. Aan deze twee landen wilden Duitsland zich onvoor waardelijk overgeven. Nog niet aan Rusland. Tevens kwam 't bericht binnen dat Hitier 'n bloeduitstorting in z'n hoofd gekregen had en nu reeds op sterven lag. Nu werden de mensen en thousiast. De oorlog zou nu niet lang meer duren. Elk ogenblik verwachte men nu de onvoorwaarde lijke overgave van Duitsland aan de geallieerden. Verjaardag van prinses Juliana en van Johanna. Koud weer. Vader en moeder zijn nog op de ver jaardag geweest van Johanna. Koud, guur en buiig weer. Vanmorgen 8 urn- kwamen er twee Russen aan de deur. Ze vroegen om 'n beker melk. Dat kregen ze. Ze bleven nog een tijdje in de keuken staan te talmen. Ze kwa men bij de wed. Dekker vandaan. Gisteren hadden zij daar huiszoeking gehad en waren zij door 't oog van de naald gekropen. Nu zouden zij graag hier blijven, want de Duitse grenspolitie zou volgens geruchten vandaag weer bij de wed. Dekker huiszoeking naar Russen doen. Vader zei tenslotte: 'Blijf maar hier, kerels. We hebben 'n goede schuilplaats voor jullie'. Blij drukten zij ons allen de hand en gingen toen de schuilplaats in. 't Was riskant, maar we avontuurden het, omdat niemand hen hier gezien had. Ook kwam Stoffel 'n Hollander, geboren in Den Helder, met hen mee in de schuilplaats. Hij moest zich schuilhouden, omdat hij ervan beschuldigd was Russen van eten te voorzien. We hadden nu dus 5 duikelaars. Drie Hollanders en twee Russen De Russen eten gewoon met ons mee aan tafel. Een van ons hield wel de wacht in de stal. We voelden ons allen rustig. Een van die 2 Russen was Ober Luitenant. In de oorlogsdagen had hij 't commando over de troepen van Lolatsche overge- kregen. 'n Druk strijdperk had hij achter de rug. Hij wist ons veel te vertellen over de hier gevoer de strijd en over z'n geboorteland Rusland en over z'n krijgsgevangenschap. Deze Russen hadden veel meegemaakt. Ze waren niet bang voor de dood. Ze waren echter vreselijk gebeten op de Duitsers. Die konden zij als 't ware wel 'opvreten'. Dit is geen wonder, als men hoort spreken over de duitse behandeling in de gevangeniskampen, waar honderden hunner kameraden stierven door honger of fusillering. Dan stijgt 't bloed naar je hoofd. Dan wil je je wreken op alles wat maar Duits is. De Rus sprak aardig Duits. Zodoende konden we met elkaar praten. Alle dagen wachten we met spanning op 't bericht van Duitslands capitulatie. Alle uitzendingen beluisterden we. Altijd hadden we radio Londen aan staan en bijna nooit 'herrijzend Nederland'. Om 8.15 's avonds luisterden we naar Londen. Velen kwamen hier te luisteren uit de buurt en van Oosterend ook. We werden echter altijd weer teleurgesteld. Om 8.15 weer geen bericht van Duitslands capitu latie. L. Griek uit O'end, die hier ook altijd trouw kwam te luisteren, ging weer naar z'n huis en wij gingen weer in de kamer. Meester Pieters en Piet waren ook vanavond hier komen luisteren. We zaten hier goed en wel te praten of er werd ge beld. Allen werden we opgeschrikt. Goddank zaten de Russen nog in hun schuilplaats. Daar behoefden we dus geen vrees voor te hebben. We gaan naar de deur en daar staan Leen Griek weer. 'Bot', zegt ie, 'ik kwam zojuist in Oosterend van hiervandaan en daar waren alle mensen gek van vreugde, 'n Ieder liep op straat en riep: "Duitsland heeft gecapituleerd, 't is vrede" en ik weet niet wat al meer. Ze braakten er van alles uit. Daarom kom ik hier weer, om te horen naar de 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1995 | | pagina 11