- De jongste dochter trouwde met Augustijn Jansz Dijksen en zij hadden geen kinderen. Later hertrouwde hij met Antje Dirks Oostinje en die daarna vermoedelijk woonde op de boerderij nr. 7. Neeltje Pieters werd weduwe en hertrouwde circa 1715 met Dirk Cornclisz List, die bij haar een doch ter kreeg Martje List. Dirk List en Neeltje Pieters hadden in 1742 op IJselstein nog drie kinderen thuis. Zij bezaten paard noch wagen, zodat hij daarvoor "Leentje buur" moest spelen. Kort na dat jaar over leed hij en behartigde zijn weduwe het bedrijf tot haar overlijden in 1757. Martje Dirks List trouwde in ca. 1750 met Cornclis Jansz Dijksen, de jonge. Dit echtpaar woonde ook in De Waal. dorp De Waal Hij is daar in 1781 aan de koorts overleden. Van 1757 tot 1781 kan Cornclis Dijksen de boerderij hebben verhuurd. In dat laatste jaar trouwde de zoon Dirk Cornelisz Dijksen (1756 - ca. 1812) en kwam deze boer op de boerderij in Tienhoven wonen met zijn vrouw Trijntje Maartens Dijker (afkomstig van boerderij nr. 2). In hun gezin werden drie kinderen geboren: - Martje Dirks Dijksen (1782-1861) die huwde in 1803 met Jan Dirksz Boon en dit echtpaar had hun boerenbedrijf daar op nr. 3. - Jan, die maar drie jaar oud werd. - Neeltje, die ongehuwd bleef, na 1811 aan De Waal woonde en eigenaresse werd van ge bouw nr. 7 met stukje land. In 1798 hertrouwde Dirk Dijksen met Martje Har mens Schoen en daarna werd hij bij zijn werk gehol pen door haar ongehuwde broer, Jacob Harmsz Schoen, die daar in 1811 overleed. Wanneer en waar Dirks Cornelisz Dijksen (1756-ca. 1812) is overle den kon niet worden achterhaald. Op Texel werd het niet vastgelegd. Toen zijn zoon in 1812 werd gebo ren verzorgden de vroedvrouw van De Waal, Wilhel- mina Hachnel, samen met de boerenknecht Arie Ja- cobsz Doom, de inschrijving bij de burgerlijke stand in Den Burg, waarbij zij lieten aantekenen dat "de vader buiten staat was die aangifte te doen". Zij bleef na het overlijden van haar man nog in het gebouw wonen met haar zoon Cornclis Dirksz Dijk sen (1812-1855), maar van bedrijfsuitoefening was geen sprake meer. De eigenaar - van het gebouw en de bijliggende 3 bunders land - was geworden Pieter Meijertsz Boon, boer in Waalenburg. Zij werd reeds vermeld bij de plaats nr. 4. Hij zal het land ook hebben verhuurd. IJselstein, na 1813 geen boerderij meer is in latere jaren verdwenen. In 1742 woonde hier een "melkster", die Neeltje Kors werd genoemd en na dat jaar trouwde met Jan Cornelisz List uit het Burgernieuwland, alwaar zij gingen wonen. Zij werd in Tienhoven opgevolgd door de boer Dirk Aricnsz Oostinje, een weduwnaar, die leefde tot 1753, terwijl zijn inwonende dochter, Eleuwertje Dirks nog tot 1772 in Tienhoven woon de. Omdat zij toen zonder enig bezit was, bestaat de mogelijkheid, dat zij na 1753 woonde in een van de woningen van nr. 5. De naam Oostinjer kwam al in 1675 in Tienhoven voor. Toen huurde een Dirk Cornelisz Oostinjer een "zate" in Tienhovcn. Hij kwam van de Pijpersdijk en vertrok in 1681 naar Spijk. Er zou aan kunnen worden gedacht, dat toen reeds boerderijen voor 3 of 6 jaren werden verhuurd. De vererving is vaag zonder akten, die zouden zijn te bestuderen in Haarlem in het Oud-Notarieel Archief. Het is aannemelijk dat een andere dochter van Dirk Oostinje, Antje Dirks, trouwde met Augustijn Jansz Dijksen, die in 1717 was geboren en in financiële welstand in het jaar 17-64 in De Waal overleed. Deze Antje Dirks Oostinje was reeds in 1752 vanuit Tien hoven begraven. Vermeld werd dat zij bezittingen had. Daaruit zou geconcludeerd kunnen worden, dat Augustijn Dijksen en hun zoontje Arien op de boer derij hebben (in)gewoondDit zoontje is vermoede lijk voor 1751 overleden. Het vermogen van Augus tijn Dijksen, waarin dan deze boerderij zat, kan na 1764 gedeeltelijk in bezit gekomen van zijn broer, Cornelis Jansz Dijksen, die eigenaar van boerderij nr. 6 was en zijn bedrijf op Nieuweschild uitoefende. Hierdoor kan ook de boerderij in 1781 bezit gewor den zijn van een zoon van die Cornelis, Dirk Corne lisz Dijksen,, die gelijktijdig ook eigenaar werd van nr. 6, waarop hij vanaf zijn huwelijk heeft gewoond. Na het overlijden van deze Dirk Cornelisz Dijksen, ongeveer in 1812, is de plaats met een - elders gelegen stuk land - in het bezit gekomen van zijn ongehuwde dochter Neeltje, die huishoudster of huisgenote werd bij een weduwnaar, de boer Pieter Boon, die toen op De Lange Weele aan de Bomen- dijk woonde. Zonder bevolkingsregister, of andere gegevens is het zeer moeilijk na te gaan wie de huurders van haar en haar vader waren. Eén huurder was-tetT796Gerrit-Arisz Roeper, die in 1787 was getrouwd met Rijnoutje Pieters de Boer 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 18