TIENHOVEN Boerderijen, eigenaren en bewoners tot 1830 maakte foto's die men dan de volgende week kon ophalen. In datzelfde jaar was hij ook gerechtigd om jachtgeweren en munitie te verkopen. In de 30cr jaren zien we ook ansichtkaarten van de Tex. Cou rant waarop vermeld staat "Foto Zuidema". Zelf liet hij van zijn foto's geen ansichtkaarten maken maar verkocht wel veel foto's die men soms ook verzond de zgn. Foto-kaarten. In de rij van fotogra fen/ansichtkaartenuitgevers die iets van onze ge schiedenis fotografisch vastlegden behoort zeker ook JILDERT ZUIDEMA, geboren in Zweins en lot kort voor zijn overlijden wonend in zijn huisje "De Halter", Hoofdweg E 42a Met dank aan zijn zoon J. Zuidema, Den Burg, voor informatie en foto's N. Huijsman Rzn. De Koog, Texel, Nov '92 Tussen Den Burg en De Waal ligt sinds 1350 deze kleine polder als een fraai en vruchtbaar stukje van Texel. Het werd ten noordwesten begrensd door de - tot 1858 - onverharde - Waaldcrweg, ten noorden lag een gedeelte van de Waalenburgcrdijk, die de verbindingsweg was naar het dorp De Waal. Meer noordoostelijk lag de Langhe Wacl, ten zuidoosten daarvan de Polder Oosterghcest - voor het deel, dat Dijkmanscoogh werd genoemd - en verder De Hal, terwijl aan de zuidzijde de grens lag met de Jan Aijeslooten Ongeren, welk gebied later de naam De Mars kreeg. De boerderijen, waarvan in het begin van deze eeuw nog vier van het echte Texelse type aanwezig waren, stonden alle op het hoge westelijke deel van de polder. Tienboven in 1920 met vanünké naar rechts, de boerderijen 9{r. 4, ü\[r. 3, en 9jr. 2 (zie plattegrond) Bij de opmetingen in 1561 werd de grootte op ruim 145 ha. vastgesteld en dit is gebleven tot rond 1950, toen de scherpe bochten uit de Waaldcrweg werden gehaald en Tienhoven aan de zuidzijde werd ver groot met enige percelen land, waarop tot 1923 de molen had gestaan. De molenaarswoning met een schuurtje en nog een woning waren toen daarop overgebleven. Door het vergraven van de afwate- ringssloot, de Jan Aijcsloot, die nu parallel loopt tuin de Kadijksweg, werd het oostelijke en lage deel van de oude polder volledig afgesplitst. Bestuurlijk was Tienhoven in 1721 eenvande28 Gemeenschappelijke Polders en werd samen met Polder De Waal en Dijkmanskoog verte genwoordigd door "Poldermeesters". In 1788 was voor het gehele gebied maar een polder meester, Hendrik Willemsz Boon, die leefde van 1745 tot 1816. Nadat in 1792 ook doopsgezinde boeren in de besturen kwamen, werd hij bijgestaan door Arie Cornelisz Dijksen, die geboren was in 1751 en tot 1803 tevens diaken was van de Verenigde Gemeenten der Mennonieten van Den Burg, De Waal en Oosterend. Zij woonden niet in Tienho ven, doch de laatste was, via zijn familie daar, van het wel en wee voldoende op de hoogte. Het inwonersaantal bedroeg in 1742 26, terwijl in 1750 dat was teruggelopen naar 24, waaron der 4 kinderen. In 1830 werd Tienhoven be woond door 22 personen, waaronder 6 kinde ren. De naam doet vermoeden dat in dit gebied oorspronkelijk tien boerderijen zouden hebben gestaan, maar ook kan het zijn dat in het verre verleden van tien "hoefeenheden" werd uitge gaan, een soort "bestemmingsplan", zoals dat ook elders gebruikelijk was. Danwasdit metl4 ha. per hoeve voor destijds ruim bemeten. Met etymologische fantasie kan men denken aan "teen" of riet, dat ongetwijfeld de eerste begroeiing daar is geweest. Het aantal van tien hoeven werd niet teruggevonden.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 12