LANTMANSTRAAT: POSTUUM EERBETOON AAN VEELZIJDIG MENS. Arnold Lantman Uit het verre oosten. Naar Waarland. 33 Tegen het einde van de ruilverkaveling van de Waarlands- en Slootgaardpolder, toen er in ons dorp veel nieuwe wegen zijn aangelegd als ontsluiting van tuinbouwbedrij ven, werden aan deze polderwegen namen gegeven van personen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor ons dorp. Na de toekenning van de namen Jonker en Hoebe aan twee andere nieuwe wegen in Waarland, bleef het wat betreft de naamgeving van personen aan straten lang stil. In 1991 kwam daarin verandering toen aan een weg in een klein uitbreidingsplan van Waarland de naam werd gegeven van Lantmanstraat, als hommage aan Gert Lantman. Hij was kruidenier, maar daar naast een gedreven verenigingsman, die veel voor zijn dorp Waarland heeft betekend. Enkele jaren later kwam de familie in Waarland wonen. Zij nam haar intrek in het huis van Giel Pancras aan de Weelweg, die in zijn schuur een kruide- nierswinkeltje dreef. Arnold Lantman kocht dit bedrijfje. De omzet was zodanig dat zij voor het gezin Lantman onvol doende inkomen gaf. Er moest wat wor den bijverdiend. Alberdina hield zich in hoofdzaak bezig met de kruidenierszaak, terwijl haar man bij een boer te werk ging of werkte op zijn akkers aan de Weelweg. Gert, die net van de lagere school kwam, ventte met sinaasappelen en met bokking die per spoor vanuit IJmuiden op het sta- zijn broer. Met Clemens kon hij goed overweg en vond het vervelend dat deze naar het westen was vertrokken. Hij miste hem erg. Er werd een keurige sollicitatie brief geschreven en binnen een maand volgde er nog een gesprek te Schagen. Vader Lantman werd aangenomen en gelukkig kon er ook voor huisvesting worden gezorgd. Aan de Loet stond een huis leeg, niet al te groot maar voldoende. Medio november 1912 vertrok het gezin van Arnold en Alberdina naar de andere kant van Nederland en vestigde zich te Schagen. Gert Lantman is dinsdag 24 januari 1905 geboren in het Gelderse Winterswijk als oudste zoon van Arnold Lantman en Alberdina Blits. Zijn vader werkte daar bij het Staatsspoor als stoker eerste klas. Clemens Lantman, de jongste broer van Arnold, had aan de Dorpsstraat te Oudkarspel een bakkerijClemens had er al eens eerder over gesproken dat hij het plezierig zou vinden als zijn broer zou verhuizen naar het westen. Arnold had een redelijk goede baan bij de spoorwe gen en wilde deze niet zomaar opgeven. Als er nou eens in de buurt van Alkmaar een baan bij de spoorwegen zou vrijko men, dan was dat misschien een reden om te gaan verhuizen. In de herfst van 1912 stuurde Clemens Lantman een brief naar Winterswijk en had in de enveloppe een advertentie uit de Schager Courant bijge voegd waarin een stoker werd gevraagd bij het station te Schagen. Clemens liet er geen gras overgroeien en bood zijn broer ook dadelijk hulp aan. Hij zou de nodige medewerking kunnen verlenen bij het zoeken naar een geschikte woning of een tijdelijke opvang van het gezin dat naast vader, moeder en Gert bestond uit Eufemia en Jan. Arnold had er wel oren naar te verhuizen naar de omgeving van

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 35