De gemeente boerde niet slecht. De heldere blik van Oude-Niedorp. 26 vanaf 1 januari 1862 verstoken van enig onderwijs en zwierf heerlijk door de pol der of werd dankbaar ingeschakeld voor hulp op de boerderij. hen wenste de school zo dicht mogelijk bij huis. Gert Doekes vond de oplossing zo voor de hand liggen. Midden in de Waarlandspolder. Met deze locatie zou niemand problemen kunnen hebben. Piet Volkers was er als de kippen bij. Als ze een stuk land nodig hadden dan had hij of zijn moeder dat wel. Vader, Cornelis Vol kers, was in november 1852 overleden. Piet volgde hem op als watermolenaar in de Waarlandspolder. Samen met zijn moe der, Trijntje Oudezoon, had hij ook nog ruim tien hectaren land uit de erfenis ver kregen en daarmee behoorden zij tot het kleine aantal van grootgrondbezitters in Waarland. Francis en Doekes kwamen al snel tot zaken met Piet Volkers. Eind februari werd de koop van een stuk bouw grond beklonken. Voor 400.- kocht de gemeente 15 ellen, 1.500 m2, bouwgrond, midden in de polder. Piet Volkers zou er een sloot omheen gaan graven en een deel van een dwarssloot dempen en het land verder bouwrijp gaan maken tegen een vergoeding van 50.-. De akte van trans port werd op 22 januari 1863 gepasseerd in de herberg ’De Posthoorn’ te Schagen ten overstaan van notaris Cornelis Boon acker. Enige dagen later vond in Haarlem de aanbesteding van de bouw plaats. Ruim een jaar na het verrassende besluit van de gemeente Oude-Niedorp. Hoe anders was het in het gemeentehuis van Haringcarspel, (thans Kerkbuurt). De gezapig voortkabbelende vergaderingen maakten plaats voor een heftig en druk vergaderprogramma. In betrekkelijk korte tijd moest er zoveel geregeld worden. Burgemeester Francis was er bijna dage lijks te vinden. Brieven gingen uit naar de provincie Noord-Holland, de Inspectie voor het Onderwijs en naar de School opziener in het district waartoe het gebied behoorde. De toestemming van zo’n grote investering moest van het Provin ciebestuur worden verkregen, bestek en tekeningen werden gemaakt en beoor deeld, de financiering rondgemaakt. Er werd gesproken over de inrichting van de school en waar en welk lesmateriaal er aangeschaft zou moeten worden. De schoolopziener van dit gebied had naast West-Friesland óók de noordelijke provincies, Groningen, Friesland en Drenthe en de Waddeneilanden onder zijn hoede. De man woonde daarom in Wil lemsoord, een klein veendorp op de grens van Friesland en Overijssel. Burgemees ter Francis schreef hem met het dringende verzoek op zo kort mogelijke termijn naar Haringcarspel te komen en de ge-meente- raad te adviseren omtrent de nieuw te bouwen school in de polder Waarland onder deze gemeente. De schoolopziener begreep de moeilijke situatie van de burgervader en kwam een week later naar Noord-Holland. Hij had wel twee dagen nodig om via Stavoren- Enkhuizen het logement van Daniël de Jong te Dirkshorn te bereiken. In een gesprek met de gemeentelijke vertegen woordigers werd de te volgen route uitge zet. De Commissaris des Konings, mr. Roëll, had in een eerder gevoerd overleg met Francis duidelijk gemaakt dat er uit de hoek van de Provincie geen bezwaar was te verwachten. De schoolopziener stelde aan de hand van praktijkvoorbeel den dat de bouwkosten van school en woning ongeveer 8000.- zouden belo pen. Voor de inrichting zou nog eens een Deze gemeente was overigens uitermate tevreden over dat genoemde besluit. In het verslag van de gemeente Oude- Niedorp van 28 februari 1862 werd een rapport over het onderwijs in deze gemeente besproken. Wanneer wij letten op de vorderingen van de leerlingen dan zijn onzes inziens de uitkomsten niet zeer verblijdend. De schoolopziener moet ten minste één keer per jaar langskomen. Maar er valt ook niet te ontkennen dat het groot aantal scholieren voor den onder wijzer ook wel een beletsel oplevert om goede vorderingen te doen maken, van waar dat wij ons verblijden, om kinderen buiten de gemeente niet meer toe te laten. Wij vleyen ons met onze heldere blik en toezicht. Samen met extra toezicht van de schoolopziener zullen wij een beter rap port krijgen' De Waarlandse jeugd was inmiddels wel

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 28