24 Het bestuur van de pol der Waarland besluit op 20 april 1855 het molen huis voor f. 75,- te ver kopen aan Pieter Volkers, watennolenaar aldaar. brief te sturen naar de gemeente. De brief zou vergezeld gaan van adhesiebetuigin gen van vrijwel de gehele bevolking van Waarland, Slootgaard en de Haringcar- spelse ingezetenen aan de Laanderweg. Voorzitter Kroon zou de brief persoonlijk bezorgen bij de burgemeester van Haring- carspel. Burgemeester Francis had er in eerste instantie de nodige moeite mee. Een derde school in deze gemeente zou een te zware financiële last voor de ge meente betekenen. Een hulponderwijzer van de school te Dirkshorn zou toch hele maal zelfstandig moeten opereren, de hoofdonderwijzer kon nooit voldoende toezicht hebben op de school te Waarland. De Waarlandse vertegenwoordiger pleitte voor de gerechtvaardigde zaak. De burrie begreep toch ook wel dat schoolbezoek in Dirkshorn niet mogelijk was. Vanaf het Oude-Niedorper Verlaat zou het dagelijks meer dan twee uur heen en meer dan twee uur terug zijn, zelfs vanuit de Slootgaard waren de kinderen tenminste een uur onderweg naar en van school. Schoolgaan naar Heerhugowaard en Oudkarspel bood misschien een tijdelijke oplossing maar had het levensgrote risico dat men over een paar jaar met hetzelfde probleem als met de gemeente Oude-Niedorp zou zit ten. Francis knikte bedenkelijk, maar zag ook geen werkelijk alternatief. Het voor stel van die Waarlanders was eigenlijk zo gek nog niet. Het was een oplossing en de kinderen hadden recht op onderwijs. Ja, de gemeente was bij wet verplicht te zor gen, dat elke ingezetene onderwijs zou kunnen krijgen. sprak er schande van. Ariën Kroon noem de Oudkarspel als alternatief. Ze waren het er met elkaar over eens dat er nauwe lijks alternatieven waren. De polders waren uitgestrekt, wegen waren er nog niet, slechts een enkel landpad liep er door de polder. De meeste verbindingen gingen via de ringsloten over water of langs de smalle paadjes langs deze rings loten. Piet Volkers Czn. was een ruwe bolster met een blanke pit, want na zijn opmerking: ’Leit ze barste’ volgde ’Leite we voor ’n oigen skool zurge’. Toen werd het even stil aan de vergadertafel. Een eigen school daar had nog niemand aan gedacht. Voorzitter Kroon opperde voor zichtig: ’De molen is acht jaar lede ver- voizeld en 't ouwe molenhuis staat leeg. We hewwe ’t aan jouw verkocht Piet Vol kers en ofsproken de boel te slope. Da’s nag altoid niet beurd. As we de boel nou leegruime, zou jij ’t den niet wulle verhu- re an de gemeente? As we den hier ien hulponderwoizer kenne kroige uit Dirks horn, benne we uit de brand!’ Er werd bedachtzaam aan de pijp getrokken, het zag er blauw van de rook. Het rookluikje in de vergaderzaal moest worden openge zet om een beetje frisse lucht in de kamer te krijgen. Piet Volkers moest het eerst eens verwerken. Dat zijn voorstel zo direct en serieus zou worden opgepakt, had hij niet verwacht. Dat de complete Waarlandse jeugd dagelijks bij hem op het molenerf zou komen, was al helemaal niet bij hem opgekomen. Toch moest het voor een korte tijd mogelijk zijn. Er werd gewikt en gewogen, besloten werd een

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 26