1 -I t CAT0AR1NA MARIA SLEEKER, Echtgenoote van PETRUS RUITER, Geen klokgelui, geen gezang. Sinterklaas met vertraging. 3» - T. 12 Voor de middenstanders was het een hele onderneming om bij de boerderij van Ruiter te komen. De ene dag bracht Jaap Ruiter uit Zijdewind brood en de andere dag Jaap Beemsterboer uit Waarland. Toon Ruiter, ook een (halfjbroer van Piet, was kruidenier in ’t Veld. Hij reed elke week op de transportfiets naar de Spek- eter, tot het gemaal van Rentenaar en liep vervolgens met de doos boodschappen naar de boerderij. Hij vertelde de laatste nieuwtjes, vulde het boekje voor de vol gende week in, haalde vervolgens een zakje met stroopballen te voorschijn, legde dit op tafel en vertrok met de mede deling ‘tot de are week’. Slager Piet De kist werd naar de ringvaart gedragen. Met een schuit voeren ze tot aan de boer derij van Piet Bruin. Vandaar werd er met paard en wagen naar de kerk gereden. Omdat Piet Ruiter niet veel kon betalen, werd het een sobere uitvaartdienst, geen klokgelui en geen gezang. Op het graf kwam een houten kruis te staan. Zoals gebruikelijk was, droegen Piet Ruiter en zijn oudste dochter gedurende een jaar, als teken van rouw, een zwarte band om hun arm. Tijdens de wekelijkse lering vertelde pastoor Vollering elke keer op nieuw hoe hij per schuit naar Trijntje Ruiter was gegaan om haar te bedienen. Annie kon dit niet aanhoren, telkens schoten de tranen in haar ogen. Breg van der Fluit bleef voor dag en nacht, totdat Marie Siemensma kwam. Zij was pastoorsmeid in Friesland en had een advertentie in de krant gezet: ‘Bied zich aan, een R.K. meisje voor dag en nacht.’ Piet Ruiter reageerde hierop, hopende dat zij voor de kinderen kon zorgen. Helaas, na een halfjaar ging ze weg. Annie was toen elf en kreeg de verant woording voor het gezin. Ze heeft veel moeten leren, zoals met geld omgaan, de was doen, op tijd boodschappen bestellen en de opvoeding van haar zusjes en broer tje. In het begin ging het weleens ver keerd, ze bleef dan thuis van school en werd met raad en daad bijgestaan door tante Anne uit Oudkarspel. Die had zelf geen kinderen en kon daarom gemakke lijk enkele dagen in de maand bijsprin gen. 1 Februari 1931 vierde Trijntje haar negenendertigste verjaardag. Een week later werd ze ziek. Dokter Groenhart werd erbij gehaald, deze constateerde een zware longontsteking. Ze mocht de bed stee beslist niet uit. Annie werd van school thuisgehouden en moest op haar moeder, haar zusjes en broertje passen. Wanneer de koorts na negen dagen zou zakken, was er hoop. Vanaf die kritieke dag was de koorts wel wat minder, maar Annies moeder bleef toch vreselijk ziek. Van pastoor Vollering kreeg ze het Heilig Oliesel en zondags werd er voor haar gebeden in de kerk. 9 Maart overleed ze, drie dagen later werd ze begraven. De twee jongsten mochten niet mee naar de uitvaart. Zij bleven bij Breg van der Fluit. Bidprentje van Trijntje Ruiter-Bleeker eerste schooldag heeft veel indruk op haar gemaakt. In het voorjaar van 1928 deed Annie haar eerste H. Communie. Bij deze plechtigheid had ze een prachtig wit jurk je aan. Thuis wachtte er een heerlijke broodmaaltijd. Van haar peter en meter kreeg ze een wijwatersbakje cadeau. Annie kon op school niet zo goed meeko men en deed de tweede klas over. Toen ze in de vierde klas zat werd haar moeder ziek en deze gebeurtenis greep diep in haar jonge leven in. u in »n de ar voor '«Ah Bid voor de Ziel van Zaliger geboren te Heer Hugowaard 1 Febr. 1892, na voorzien te zijn van de H. H- Sacramenten der Stervenden, in den Speketerpolder, 9 Maart 1931, in den Heer overleden en den 12 Maart 1931 op het R K, kerkhof te Waarland begraven. Zij was een teedere moeder, eene vrouw op wie het hart van den man vertrouwen stelde; hare kinderen roe* men haar. H Schrift, Wij worden voorat gerust gesteld door de goede voorbeelden, die zij ons gegeven heeft, en door de leven digheid van haar geloof. H. Augustlnus- Weent dan niet, echtgenoot en kin deren ah over den dood van vrouw en moeder. Vanuit den Hemel helpt zij haar gezin, opdat het aan God getrouw blljve te midden der groote gevaren des levens. Mijn Jezus, barmhartigheid. (100 dagen aflaat Zoet Hart van Jezus, wees mijn liefde. (300 dg. aflaat), Zoet Hart van Maria, weea myn heil. (300 dg, afl). P. Bekker Waarland. ‘mulo iwl i*k 10 lüj öo&ti «4m 4e

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1999 | | pagina 14