1655» kwam dit proces tot een einde. In de tussentijd was het noodzakelijk huur en pacht te innen. De vier benoemde regenten moesten beslissen of het huis aan de Lombardsteeg, bestemd om een provenhuis te worden, verbouwd werd of gesloopt en herbouwd zou worden. Zij kozen voor het laatste. De bouwkosten bedroegen tezamen f 17.518,-. Omdat de pronkgevel van het pand niet helemaal symmetrisch is en dat in de zeventiende eeuw wel heel gebruikelijk was, bestaat het vermoeden dat een bestaande fundering is gebruikt. Misschien die van het huis van Johan van Nordingen. Het Hof van Nordingen valt nog steeds, ondanks restauratie en enkele aanpassingen uit de twintigste eeuw, in vrijwel originele staat te bewonderen. In de pronkgevel aan de Gedempte Nieuwesloot zijn echter twee bouwstijlen zichtbaar, wat de vraag oproept of hier een latere bouw of verbouw zichtbaar is.6 Op 23 mei 1657 werd een provisioneel (voorlopig] reglement voor het huis vastgelegd (vernieuwd en aangevuld 15 juni 1774). Artikel 20 is belangrijk: Iedere provenier moest inbrengen een bed met zijn peluw, een oorkussen en zitkussen, twee paar slopen, twee paar lakens, drie dekens, twee stoelen, een kist of kastje, een tinnen waterpot, een mantel of rok, twee pakklederen, zes hemden, zes neusdoeken, zes kragen of beffen, alle middelbaar goed en bekwaam onderhouden ter beoordeling van de regenten. Ai het linnen en wollen goed en de meubelen werden van te voren gespecificeerd en moesten na het overlijden van de provenier aan het pro venhuis blijven. Op 25) mei betrokken de eerste acht proveniers hun onderkomen; de gezamenlijke huishouding onder leiding van een vrouw, de 'moeder of binnenmoeder' genaamd, was begonnen. Het Huis van Achten in 1906 met een provenier hij de ingang. De kruisvensters in de regentenkamer zijn in het jaar 1904 aangebracht door architectjan Stuyt. Foto H. Erkamp, Collectie Regionaal Archief 34 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 8