Nieuw bestuur Oud Alkmaarprijs Stichting voor Alkmaars Erfgoed Huisvesting Pinksterdrie ïj— f Op de ledenvergadering van 18 april zijn Guus Bree- baart en Annelies V. Janssen afgetreden als bestuurslid en we hebben hartelijk afscheid genomen. Voor hen zijn drie nieuwe leden in de plaats gekomen. De nieuwe secretaris is Carola Hoogeveen en als gewoon bestuurs lid zijn aangetreden Bert Muis, al lang bij velen bekend als stadsgids, en Rob de Vries, architect. De vergadering aanvaardde de benoemingen met een hartelijk applaus. Op de jaarvergadering werd door Magda van Amster dam onthuld wie de Oud Alkmaarprijs 2012 verdiend had. De gouden HVA-speld en oorkonde gingen naar Gerard Toorenburg, die zich tien jaar lang onvermoei baar inzette voor de terugkeer van de oude Nieuwland- brug. De betonnen brug, die in 1971 schuin over de Oudegracht was gelegd om het autoverkeer in Alkmaar vrij baan te geven, is weer verwijderd. Daarvoor in de plaats is, dankzij de strijd van met name Gerard Tooren burg en zijn Stichting Nieuwlandbrug, de (oude) ophaal brug teruggekeerd. Dat deze brug niet echt ophaalbaar is, is te danken aan gemeentelijk beleid, maar doet niet veel af aan het nieuwe uiterlijk van deze plek. Gerard liet het comité, dat met hem hiervoor ijverde, van harte delen in de eer. De Historische Vereniging Alkmaar heeft met de hulp van Actus Notarissen en deskundige vrijwilligers op 15 mei 2012 de "Stichting tot behoud en herbestem ming van Alkmaars Erfgoed" opgericht. De stichting is ontstaan uit de Denktank die zich hard maakt voor het behoud van de Ringers Chocoladefabriek en waarin inmiddels veel kennis en ervaring op het terrein van architectuur en herbestemming verzameld is. Deze ex pertise wil de stichting blijven inzetten om panden met een monumentenstatus of een historische uitstraling te behoeden voor sloop. Onder voorzitterschap van Jaap de Zeeuw, oud-dijk graaf, wil de nieuwe stichting een aanspreekpunt zijn voor architecten, monumentendeskundigen, onderne mers en aannemers om de vaak moeilijke opgave van commercieel haalbare herbestemming bespreekbaar te maken. Naast de Ringersfabriek staan nog meer panden met onzekere toekomst op de agenda, zoals bijvoor beeld gevangenis De Schutterswei en Huize Westerlicht. De stichting gaat nauw samenwerken met de HVA en andere instellingen, die zich sterk willen maken voor herbestemming van cultureel erfgoed. Op 16 mei 2012 heeft het bestuur van de HVA op feestelijke wijze het huurcontract getekend met het bestuur van de Oud Katholieke Parochie. We zullen komend najaar, als de werkzaamheden voltooid zijn, onze intrek nemen in de ambtskamer van het kerkge bouw Nassaulaan 43. Daarmee zal dan een einde komen aan de tijdelijke huisvesting op Oudegracht 249. We zijn zeer dankbaar voor de geboden gastvrijheid, maar ook blij dat we weer een eigen plek hebben gevonden. Met ruim honderd mensen vertrokken we naar Heem stede om de prachtige tuin van Huis te Manpad te bezoeken. Na een koffiepauze bezochten we in Haarlem de Philharmonie, waar we niet alleen een rondleiding, maar ook een orgelconcert en een lunch kregen aange boden. 's Middags bezochten we een tentoonstelling over buitenplaatsen in de Sint Janskerk, en naar keuze volgden we een gids door de Sint Bavokerk of langs Haarlemse hofjes. Zeer veel dank aan de organisatoren van deze prachtige dag. r 1.' HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR 54 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 28