Alkmaar varia Truitje Historisch Café Doelen Boek over architect Tauber 200 jaar geleden werd Geertruida Bosboom-Toussaint ge boren, en half september wordt dat uitgebreid gevierd. Zo is er op 16 en evt. 23 september een Truitje-wandeling, ver toont Provadja een deel van de oude verfilming van Majoor Frans, is er een workshop 'schrijven als Truitje' en een speciaal diner in De Fransman, haar geboortehuis op de Mient. Ook in het najaar van 2012 worden de lezingen van het Historisch Café gehouden in de Kapelkerk, Laat 80. Het voorlopige programma is als volgt: 20 september: lezing van Annemarie Doornbos over Geertruida Bosboom-Toussaint. Op 16 oktober een lezing door Korneel Aschman over historische tuinarchitectuur. 13 november een lezing over moderne kunst in Alkmaar van Lies Netel met daar aan gekoppeld een taxatiedag begin november. Leden van de HVA betalen 5 euro. Kaarten zijn te reserveren bij de Bibliotheek Alkmaar Centrum. Aanvang 19.30 uur. Los van het Café is er in samenwerking met de HVA een wandeling in het kader van monumentendag op zondag 9 september in De Hout en op 29 september een AIA (Architectuur Informatiecentrum Alkmaar)-wandeling rond het thema 'Architectuur en voedsel'. De cascorestauratie van de panden Doelen straat 1-9 is gereed. De sleutels werden op 18 april feestelijk overhandigd aan de wet houder van cultuur. Het oudste gebouw is de Sint Sebastiaansdoelen dat zijn oorsprong heeft in 1561Het hele complex is in de jaren zestig van de twintigste eeuw al eens gerestaureerd door architect Rooyaards en kreeg toen een functie als Stedelijk Museum van Alkmaar. Na jaren van leegstand was in middels een nieuwe opknapbeurt noodzake lijk. Naar een passende bestemming wordt nog gezocht. In het Alkmaarse en zeker binnen de historische vereniging is archi tect Piet Tauber een bekende verschijning. Hij heeft veel gebouwd, en niet alleen in Alkmaar en omgeving. In 2002 verscheen in Oud Alkmaar een uitvoerig interview met Tauber, waarin met name ook zijn Alkmaarse werken aan de orde kwamen. Ook landelijk vindt zijn werk steeds meer erkenning. Een mijlpaal wat het laatste betreft is de prachtige monografie die onlangs over hem is verschenen in de bekende BONAS-serie van het Nederlands Architectuur Instituut in Rotterdam. Het boek heet Piet Tauber architect (1927). Bouwen naar opdrachten is geschreven door David Keuning. Het is schitterend vormgegeven en bevat naast een levensbeschrij ving van Tauber een uitvoerige oeuvrecatalogus. Het boek telt 255 blz. en is rijk geïllustreerd. Het is verkrijgbaar in de boekhandel (ISBN: 978-90-76643-53-3). 52 Oud Alkmaar 20 x 2

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 26