'De manhafte kapitein C. van Foreest' Peter J. Tomson Mr. Cornells van Foreest (1756-1825) was lid van de Alkmaarse vroedschap, toen hij in 1787 betrokken raakte bij de inval van een Pruisisch leger in de Nederlandse Republiek der Zeven Verenigde Provinciën. Wat was zijn rol daarbij? In het Nationale Archief in Den Haag bevinden zich twee meter archiefstukken van de 'Commissie van het Defensiewezen te Woerden'. Het zijn stille getuigen van drie roerige zomermaanden in het jaar 1787, toen vijf Hollandse bestuurders opdracht hadden stand te houden in een chaotische situatie. Dit archief bevond zich tot januari ig 66 in de bibliotheek van het buitenhuis Nijenburg te Heiloo, verhuisde toen naar het Gemeentelijk Archief in Alkmaar, en werd in maart van dat jaar overgedragen aan Den Haag.1 Het was op Nijenburg blijven staan toen de heer des huizes, Cornelis van Foreest, Alkmaars notabele en voormalig lid van de Commissie, in 1825 stierf De drie roerige maanden lagen toen al heel ver achter hem, de wereld was totaal veranderd. Niemand wilde meer horen van de patriottentijd of de Bataafse Revolutie. Zodoende bleef ook onbekend welke rol Foreest (zoals hij in de familie werd genoemd) had gespeeld in deze episode van de vaderlandse geschiedenis.2 Zo rond 2785 steeg de spanning tussen stadhouder Willem V en de lagere bestuurders in de Zeven Provinciën naar een hoogtepunt. Aanleiding waren de wijze van benoemen van het stedelijke en regionale bestuur en de nadelige afloop van de Vierde Engelse Oorlog (1780-1783). Enerzijds ambieerden de Oranjes evenals andere regerende vorstenhuizen een steeds absolutere macht. Anderzijds groeide in de samenleving het streven naar zelfbestuur en naar wat later 'democratie' zou heten. Dit 'patriottische' streven manifesteerde zich in Frankrijk, Zwitserland en de noordelijke en zuidelijke Nederlanden. In Amerika was het al tot revolutie gekomen; Frankrijk zou spoedig volgen. Krachtige tegenspeler was Engeland, de nieuwe wereldmacht die de opstand van de Amerikanen slecht kon gebruiken. De Franse en Hollandse wapenleveranties aan Amerika waren haar een doorn in het oog, en de kans dat zich ook in Nederland een revolutionair bewind vestigde wilde zij tot elke prijs vermijden. De Vierde Engelse Oorlog was één bedrijf in dat politieke spel; de invasie door Engelands bondgenoot Pruisen zou het volgende zijn. Verborgen voor de meeste betrokkenen speelden deze krachten ook in het polderland. De stad Alkmaar had tijdens de Engelse oorlog veel last gehad van de stadhouderlijke troepen, en er was brede HOLLAND TEGEN ORANJE DE ROL VAN ALKMAAR 42 Oud Alkmaar 2012

Oud Alkmaar | 2012 | | pagina 16