^150 jaar Ontzetvereniging 150 jaar Laurentiuskerk Promotie Joost Cox Hellingwerff Dit jaar is het 150 jaar geleden dat Alkmaarders voor het eerst in verenigingsverband Alkmaars Ontzet vierden. Wat in 1861 begon onder de vlag van de 'Vereeniging tot de viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573' en ter bewaring van andere historische herinneringen groeide in 1924 uit tot de huidige '8 October Vereeniging'. Naast de organisatie van de jaarlijks terugkerende activiteiten heeft een Jubileumcommissie onder het jubileummotto "1861. Alkmaar, Goed Bekeken!" nog wat extra's op touw gezet. Daarvoor is de kijkdoos gekozen "als vorm waarin we Alkmaarders van nu mee terug in de tijd willen nemen". Niet alleen naar de eerste viering in 1861, maar ook naar het beleg en het ontzet in 1573 zelf. De kijkdoos zal ook gebruikt worden als vorm om de aandacht te vestigen op plaatsen in de stad, waarvan veel Alkmaarders vergeten zijn dat ook die herinneren aan 8 oktober 1573. Op verschillende plekken in de stad zullen al voorafgaand aan 8 oktober 2011 kijkdozen in het stadsbeeld verschijnen, mogelijk ook een megakijkdoos, waarin gedurende de dagen voorafgaand aan 8 oktober workshops voor de jeugd georganiseerd kunnen worden. Meer informatie op www.8october.nl De Sint Laurentiuskerk viert in oktober haar 150-jarig bestaan. Er zal een boek uitkomen over de geschiedenis van de kerk, geschreven door dr. G.N.M. Vis en getiteld In het hart van de stad, 150 jaar St. Laurentiuskerk in Alkmaar 1861-2011. Informatie over de verkooppunten en andere activiteiten via de R.K. parochie HH Matthias Laurentius, tel 072-5112396. De presentatie van het boek (met lezing) zal plaatsvinden op 11 oktober 2011 om 20.00 uur in de St. Laurentiuskerk. Joost Cox, gemeentesecretaris van Alkmaar, is woensdag 29 juni jl. aan de Universiteit Leiden gepromoveerd na de verdediging van zijn proefschrift 'Hebbende privilege van stede' (De verlening van stadsrechtprivileges in Holland en Zeeland, 13de-15de eeuw). Zijn interesse en studie begon bij het Alkmaarse stadsrecht, ongeveer in de tijd dat Alkmaar het 750-jarig bestaan van de stad vierde. In zijn proefschrift behandelt hij ook de stadsrechten van nog 60 andere plaatsen. Meer informatie hierover is te vinden op de website van onze vereniging. In Oud Alkmaar 2007 nr. 1 was een artikel gewijd aan het leven van Cornelis Joan Hellingwerff. In dat artikel werd ook melding gemaakt van zijn testament. Hellingwerff betaalde 500 gulden aan het kerkbestuur voor 'eeuwig onderhoud' aan het grafmonument, waarin ook zijn beide ouders begraven zijn. De grafkelder werd afgesloten met een gedenkplaat en omsloten door een door Hellingwerff zelf ontworpen hek. In de loop der eeuwen was het monument sterk vervallen, maar inmiddels is het geheel gerestaureerd. De tekstplaat is vernieuwd en het gietijzeren hekwerk is in oude stijl vervangen. ~"Melrbende (rn'ilcge van 52 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 26