msm Harold werkte zo'n vijfjaar als conservator in het Stedelijk Museum van Alkmaar. Toen de conservator van Museum Kranenburg in 19513 ziek werd, is Harold daar binnengehaald om een tentoonstelling op te zetten. Hij zou er tot 2000 blijven, eerst als conservator en al spoedig als direc teur. In deze periode zette hij het museum met tientallen tentoonstellingen op de lan delijke kaart en werd het officieel het eerste gecertificeerde museum in Noord-Holland. Met enthousiasme vertelt hij hoe hij in die tijd twee oude schilderijtjes van het kasteel en de abdij van Egmond op de kop heeft getikt. Ze werden ingeschat als negentien- de-eeuws en aangeboden bij een veiling in Haarlem. Bestuurslid Geert Jan van Meurs van het museum van Egmond wilde ze graag hebben. Harold werd erop uit gestuurd om te kijken of ze echt waren. Samen gingen ze naar de kijkdag. Op het moment dat er even niemand in de buurt was kon hij ze snel omdraaien en aan de achterkant bekijken. Daar zag hij een antiek eiken paneel met wagenschot, afge schuinde hoeken, en daarna aan de voorzij de een naam. Ze bleken geschilderd in 1659 door Jan Croos, maar door de lelijke lijst had niemand dat in de gaten en bracht niemand een bod uit. Het Egmonds museum kon ze voor 2.500 gulden in bezit krijgen. Erg succesvol was ook het museumspreek uur, een soort 'Tussen Kunst en Kitsch'. Samen met de directeur van het Alkmaarse Stedelijk Museum, Sandra de Vries, hielden ze om de maand in Bergen of Alkmaar een dag, waarop iedereen zijn spullen kon laten waarderen. In 1992 deed ook archeo loog Peter Bitter hier aan mee. De bibliotheekka- mer is, net als de salon, in 1930 naar ontwerp van de Alkmaarse archi tect Laurens Groen verbouwd in opdracht van de toenmalige eige naar/bewoner dr. F. de Wilde, arts röntgenoloog in het Centraal Ziekenhuis. Foto Mark Koning in vitrines in de hal van het Gemeente archief, in het Biermuseum, in de kanto ren van woningbouwvereniging Rochdale en de Vereniging voor Volkshuisvesting Alkmaar en zelfs een vrij grote in het Stedelijk Museum toen de stichting vijf jaar bestond. Met deze activiteiten vonden ze erkenning bij de gemeente. Zo kregen ze de eerste Reyer Jan Zwaan Cultuurprijs, waarvan het geld gebruikt werd voor een gedenk boekje. Met de komst van stadsarcheoloog Peter Bitter in 1991 veranderde de situatie. Vele vrijwilligers bleven hem helpen bij opgra vingen, maar de stichting zelf was daar door overbodig geworden en werd uiteindelijk in 1995 opgeheven. De band met de archeologie bleef tot heden voort bestaan in de werkgroep Archeologie van de Historische Vereniging Alkmaar. 16 Oud Alkmaar 2011 MUSEUM

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 18