Villa Rosmade Hubert van Onna Op de plattegrond van Drebbel vinden we ter plekke van wat nu het Kennemerpark is een behoorlijk aantal kaarsrechte rijen met bomen. Op deze plek werden in de 19de eeuw door bouwbedrijf Stoel huizen gebouwd met namen uit de Alkmaarse literaire wereld. De rijen bomen langs de zuidelijke stads wal op de bekende plattegrond van Cornells Drebbel uit 1597 kenmerken het terrein waarop zich al in de zestiende eeuw lijnbanen bevonden. Een lijnbaan was een strook grond, soms honderden meters lang, waar van vlas (lijn of linnen) touw werd gemaakt. Dat werd in Alkmaar op de Garenmarkt verkocht. De Touwslagers- steeg, van Ritsevoort naar Baanstraat, herinnert nog aan die bezigheid en de Gedempte Baansloot is er met zijn ruim 300 kaarsrechte meters nog altijd een over blijfsel van. Toen in 1573 de verdedigings- wal rond de stad Alkmaar verlegd en opnieuw opgebouwd werd, met aan de zuidkant het Kennemerbolwerk en een nieuwe gracht, de Singel, kwamen veel lijnbanen binnen de vesting te liggen. In 1801 werden in Alkmaar nog maar vijf lijnbanen geteld. Toen vervolgens door de opkomst van stoomtractie het touwpro- ductieproces veranderde, raakten de lijn banen buiten gebruik en kwam het terrein vrij. Vaak lagen die banen aan de rand van de bebouwing en bij een groeiende bevol king was die bouwgrond zeer in trek. Zo werden lijnbaan 'de Visscherij' en de baan van Balder, 'de Goede Verwachting' aan het Kennemerbolwerk in 1873 gekocht door W.F. Stoel, industrieel te Alkmaar, samen met enige medeburgers. 01? V'X Stoel (1831-1903) was een ambitieus mens. In het jaar 1850 begon hij een metselbe drijf in Alkmaar, daarna een handel in metsel- en stuifkalk en allerlei bouwmate rialen. Het ging niet goed met de metse laar en zijn handel, want in juni 1859 werd Willem Frederik failliet verklaard. Stoel liet het er niet bij zitten. Een paar maan den later adverteerde hij alweer met het aanbod 'Steenen Riool-, Schoorsteen- en Duikerpotten', die 'tot lageren prijs' kunnen worden geleverd. Het assortiment werd uitgebreid met ondermeer grafzer ken. Nog een jaar later, in i860, produ ceerde Stoel schelpkalk met zijn 'Koninklijk Geoctrooieerde Schelp kalkoven' op de noordelijke oever van het Zeglis. Ook waren te bekomen 'stucadoor-riet, gips- en gipsorna- Uitsnede uit de kaart van Drebbel (1597) Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2010 9 WILLEM FREDERIK STOEL A^euieu ie Aikuiuur: 1 Fa. Ohmstede, Dijk 8, Tel. 9. J. Met, Nieuwp.ah, Tel. 416. A.v. Tiel, Nieuwesloot 27.

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 11