Dorpsgezicht Schoorl met kerk doorj. Stellingwerf 1720 naar toestand van 1656. Collectie Regionaal Archief als gegadigde voor het ziekentroosterschap in Oost-Indië door ds. Megapolensis laten aandienen bij de Amsterdamse classis, de vergadering van een aantal naburige hervormde gemeenten. Hij had echter niet gestudeerd en was daarbij onbekwaam "in het singen, hebbende daerin een natuerlick gebreck", waarom hij toen door deze classis werd afgewezen. Een jaar later wendde hij zich tot de classis van Alkmaar3 met hetzelfde verzoek. Hij had zich bij ds. Megapolensis al twee jaar in de christelijke leer geoefend. Na een proefpreek vond de classis, "dat hij wel eenighe goede beginselen hadde, maer dat alles noch rauw was". Hij moest met studeren nog enige tijd voortgaan. Na nog een keer te zijn afgewezen, werd hij in 1641 aan de bewindhebbers van de West-Indische Compagnie ter aanstelling op Curagao voorgedragen. Aan Kiliaen van Rensselaer, die terzelfder tijd een geschikte predikant zocht voor zijn kolonie Rensselaerswijck in Nieuw-Nederland, deelde Backer op zijn beurt mede, dat twee predikanten uit de dorpen Koedijk (ds. Megapolensis St.) en Schoorl (ds. Megapolensis Jr.) wel bereid zouden zijn op goede condities naar Oost- of West-Indië te vertrekken. Alleen Johannes Megapolensis Jr. is hier uiteindelijk op ingegaan. JUNIOR Kort na zijn aankomst in Sint Pancras in 1626 was Johannes Megapolensis Jr. getrouwd met Machtelt Willems, de stiefdochter van zijn oom. Zij had al een zoon, Wilhelmus Grasmeer, uit een eerder huwelijk, en samen kregen ze 5 kinderen, Hillegont, Dirck, Johannes en Samuel en als laatste zou Anneken nog geboren worden in Amerika. In i<533 is hij schoolmeester in het Slick (Wieringerwaard) wanneer hij als theol. candidatus voor de Hervormde classis van Alkmaar een proefpreek doet. Na het examen wordt hij als prediker toegewezen aan de gemeente van het Slick. Hij is hier de eerste predikant en een kerk is er nog niet. In 1637 wordt hij predikant in Schoorl en Bergen, waar hij in beide kerken af wisselend preekt. Op 2 april 1^42 wordt in de vergadering van de Hervormde classis te Alkmaar door een afvaardiging van de 'classis Amstelredamensis ad res Indicas' een beroep gedaan op de vermaarde, godzalige, welgeleerde ds. Megapolensis Jr. om in het noorden van Nieu w-Nederland het evangelie te gaan prediken. Ds. Mega polensis zegt zelf, dat hij na "ernstige overlegginge van alles tot dese beroepinge behorende en vierige gebeden tot Godt" besloten heeft en "in sijn herte genegen is, om met een blijd gemoet de reise na Nieu Nederlandt aen te vaerden, als vindende sich gehele bewogen om onder den blinden heijdenen het heijlich Evangelium Jesu Christi te verbreijden ende sich selven daer toe gewillich opofferende". Een paar 30 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 4