Alkmaar varia Bitterkoekjes Vijftig jaar Groothandel Vegro, een oer-Alkmaarse onderneming In het artikel over de Victrix Puddingfabriek in Oud Alkmaar 2008-3 trof M.J. van Langen de opmerking dat de bitterkoekjes in de jaren zestig door Davelaar geleverd zouden zijn. Hij denkt dat het De Winter is geweest en dat dat experiment het begin is geweest van het bedrijf van De Winter dat nu in de Professor Van der Waalsstraat is te vinden en vrijwel uitsluitend bitterkoekjes voor pudding maakt. Banketbakkerij de Winter op de Laat is overigens ongeveer twee maanden geleden gesloten na daar sinds 1880 gevestigd te zijn geweest, eerst onder de naam Schipper en sinds 1912 onder de naam De Winter. In het nieuwe industriegebied Boekelermeer staat het moderne centraal distributiecentrum (CDC) van Groothandel Vegro. Het hoofdkantoor bevindt zich sinds jaar en dag aan de Vondelstraat, net als het CDC herkenbaar aan het rood witte Vegro-logo, de kleuren van Alkmaar. En dat is geen toeval. De onderneming, met tegenwoordig 15 vestigingen in het hele land, is vijftig jaar geleden in Alkmaar opgericht. In 1959 begon C. in 't Veld een groothandelsbedrijf 'in verwarmings- en kookapparaten voor vaste en vloeibare brandstof, gas en elektriciteit'. Hij had ruime ervaring opgedaan als directeur van de firma Heuseveldt, die o.a. verwarmingsapparaten en huishoudelijke artikelen verkocht aan particulieren. De eerste vestiging was boven de winkel van Heuseveldt, in de Achterstaat 23a. In hetzelfde jaar werd de aardgasbel in Slochteren ontdekt, en binnen een paar jaar werd een landelijk distributienet aangelegd: Nederland schakelde over van kolen en olie op aardgas. Groothandel Vegro kreeg de wind in de rug door de grote vraag naar kachels en fornuizen op aardgas. Aan de Pettemerstraat verrezen grote nieuwe magazijnen, een fikse uitbreiding van het bedrijf. Daar opende Vegro ook een Gasvoorlichtingscentrum voor de deskundigheidsbevordering van de medewerkers en afnemers. In 2009 is Groothandel Vegro samengegaan met het Deense bedrijf Solar, een multinational in verwarming, sanitair en elektrische apparaten. Het vertrouwde rood-wit zal plaats maken voor een blauw-wit logo, de kleuren van Solar, maar het hoofdkantoor van de combinatie Solar en Vegro wordt gevestigd in Alkmaar op de reeds bestaande locaties van Vegro. De nieuwe combinatie is een dynamisch bedrijf met 800 man personeel en 35 vestigingen over het gehele land. De nummer 2 in Nederland! Groothandel Vegro heeft zich altijd betrokken gevoeld bij de stad en ondersteunt vaak culturele initiatieven. Een goed voorbeeld hiervan is het Nederlands Kachelmuseum, naar het idee van In 't Veldt in 1992 opgericht aan de Bierkade 10. Dankzij de inzet van een hechte groep vrijwilligers ontvangt het museum jaarlijks vele buitenlandse toeristen en bezoekers uit het hele land. 52 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 26