Achter de gevel We konden de vuurtoren van Egmond zien Annelies Veronica Janssen Rie Boersma, 88 jaar, vertelt graag over haar markante huis gelegen aan de Westerweg hoek C.W. Bruinvisstraat. Rie: "Mijn vader liet het huis bouwen toen ik twee jaar was. Ik heb er praktisch mijn hele leven gewoond. Voordat het huis klaar was woonden we twee jaar op het Schermereiland. Mijn moeder wilde toen niet langs de gracht wonen omdat die zo stonk. Toen wij hier kwamen wonen, konden we de vuurtoren van Egmond zien. De Westerweg was voor een groot deel nog onbebouwd." Rie weet dat ze haar laatste dagen in het huis slijt, waar ze haar hele leven heeft gewoond. ARCHITECT SAAL Dit huis, getekend door D. Saai senior, past heel goed in de omgeving waarin in de jaren twintig en dertig meer panden door deze Alkmaarse architect zijn ontworpen Het meest sprekende voorbeeld van zijn oeuvre is het voormalige verzorgingshuis 'Huize Westerlicht' in de Alkmaarder Hout. Het huis van Rie valt aan de buitenzijde op door de loggia waarin de voordeur ligt, de V-vormige ramen en de serie kleine raampjes op de eerste verdieping. Rie vertelt dat vlak na de Eerste Wereldoorlog een subsidie op het bouwen van huizen werd verleend, maar omdat de loggia er in zat werd het subsidiebedrag verminderd. Ook was in het oorspronkelijk ontwerp een kamer boven de loggia voorzien van een raam van waaruitje de Westerweg kon afkijken. Rie: "Dat mocht niet van de bouwcommissie, dus dat raam is er nooit gekomen. Ik vraag me trouwens wel af of we nou zo vaak door dat raam zouden hebben gekeken. Wat ik me ook nog kan herinneren is dat mijn vader aangedrongen heeft op lage vensterbanken. Daardoor kon je beter op de weg kijken. In 1920, toen het huis werd opgeleverd, was het mode om hoge vensterbanken te maken. Daardoor was het niet mogelijk om op de weg te kijken als je in de stoel zat. En dat wilde hij nou zo graag." OORSPRONKELIJK INTERIEUR Aan het interieur is gedurende negentig jaar niet veel veranderd. Wat opvalt zijn de ruime, vierkante kamers met de mooie 50 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 24