en contacten met de Rietveldacademie. Het jaarabonnement deed zijn intrede, kunstenaars konden voor een jaarlijks bedrag hun techniek beoefenen. De nieuwe reproductiecamera opende nieuwe mogelijkheden. Het jaar 1975 werd afgesloten met een expositie van al het werk wat dat jaar werd gemaakt. Daarvoor was in het Atelier een aparte ruimte als galerie beschikbaar. De Lustrum tentoonstelling van 1980 werd gehouden in het Stedelijk Museum. DONKERE WOLKEN De jaren 1980-1985 waren onrustig. Door het groeiend aantal kunstenaars was er grote behoefte aan atelierruimten en de bedoeling was dat die in overleg tussen Gemeente en AKV werden toegewezen. Er was net afgesproken dat er een selectie zou komen van de meest urgente gevallen toen de nieuwe voorzitter van de AKV, Frans van Hoeken, werd geconfronteerd met een groepje kunstenaars dat eigen belang liet prevaleren en de Tesselschadeschool tussen Oudegracht en Laat bezette. De onderlinge solidariteit was even verdwenen en dat had ook zijn weerslag op het Grafisch Atelier. De Alkmaarse vlag, uit de serie Vlag in Beeld, Mario Passamani Toch liep de praktijk voorspoedig: in 1982 werd in totaal 494 keer gebruik gemaakt van het atelier en werden 1000 bezoekers ontvangen. Veel kinderen maakten kennis met het Atelier via het scholenproject 'Kijken en zien'. Collega-kunstenaars ontvingen instructie ter bevordering van hun kennis van grafiek. Er werd rustig voortgebouwd aan de voorzieningen van de werkplaats, waaronder de collectie grafiek met prenten die in het atelier tot stand waren gekomen. Ook ontstond de periodiek Grein. In 1983 dreigden bezuinigingen. De gemeente wilde de bijdrage voor de huur intrekken en er waren plannen om een doorbraak naar het Doelenveld te maken, waardoor Doelenstraat 19 en de Wilhelminaschool zouden moeten verdwijnen. Het Grafisch Atelier zou dan bij Scarabee (nu Artiance) in De Vest gevoegd worden. De kunstenaars werden boos omdat er geen enkel overleg was geweest en verzetten zich hevig. De gemeente had de neiging alles wat met kunst te maken had op een hoop te gooien. Het samengaan met amateurs zagen de kunstenaars helemaal niet zitten; bovendien was er in De Vest veel te weinig ruimte. Dat bleek ook na een behoefteonderzoek van de gemeente. Inmiddels was Robbert Waas voorzitter van de AKV. Hij voerde samen met Rolluf van Laar en Jos van Amsterdam in 1984 de onderhandelingen met de wethouders IJssels en Stom. Uitgangspunt was dat er een goede op de toekomst ingerichte werkplaats zou komen, waar professionele kunstenaars hun werk konden doen en die recht deed aan alle met veel inspanningen verzamelde machines en waar bovendien een galerie in gevestigd kon worden. De 46 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 20