Groot: "Wij zijn de zonen van Van Gogh. Wij strijden tegen leugen en bedrog." Het werd zelfs op televisie uitgezonden in het programma 'Hoofdstuk twee' van Rob Bouber. In 1965 werd door de kunstenaars in het museum aan de Breedstraat de geëngageerde en zeer interessante tentoonstelling 'Kunst in verzet' ingericht met werk in bruikleen verkregen van Otto Dix, Ger Lataster, Jose Clemente Orozco en Pablo Picasso. Ook vastgeroeste organisaties, zoals het Kunstenaars Centrum Bergen (dat een belangrijke rol speelde in de regionale commissies voor de BKR), werden onder druk gezet om tot verandering te komen. De kunstenaars vonden dat er een meer open beleid moest komen en met resul taat: zo werden er Kunstmarkten gehouden in de Hekelstraat en kwamen er meer tentoonstellingen van Alkmaarse kunstenaars. DE AKV De belangenbehartiging van kunstenaars werd gebundeld door de oprichting van de Alkmaarse Kunstenaars Vereniging, de De Krausepers. AKV, op 2i november 1972. Bijna alle Foto Berend Ulrich 44 Oud Alkmaar 2009 kunstenaars (ca 40) werden lid. Men kreeg de beschikking over het pand Doelenstraat 19, dat in gebruik was geweest bij aan nemersbedrijf Vos en dat achter in de tuin een grote werkplaats had. Het eerste bestuur van de AKV bestond uit John Bier (voorzitter), Rollufvan Laar en Jos van Amsterdam (kunstenaars), Hans Kriek (museumdirecteur) en Theo Boereboom (hoofd Kabinet van de afdeling algemene zaken van de gemeente). "Het versterken van de belangstelling en het begrip van kunstvormen en het bevorderen van toepassing in de samen leving" was een belangrijk artikel uit de statuten. Concreet ging men werken aan een eigen onderkomen, atelierruimten voor de kunstenaars, exposities en uit wisselingen, een periodiek blad Kunst schrift, een artotheek, een grafisch atelier, een modeltekenclub en ook zorgde men voor vertegenwoordigingen in allerlei commissies. DE START VAN HET GRAFISCH ATELIER Voorloper van het Grafisch Atelier was het atelier van Mans en Toon Roest met een gezamenlijk betaald leerpersje in de Hekelstraat. Hier werden door een groepje kunstenaars ideeën ontwikkeld voor een goed geoutilleerde gezamenlijke werkplaats met grafische apparatuur. Zo zouden kosten en kennis gedeeld kunnen worden. In 1974 begon men met het opknappen van Doelenstraat 19 en in de achterruimte werd het Grafisch Atelier ingericht: de lithopers van Theo Ros werd geleend en met geld van de AKV werd een etspers gekocht bij een machinefabriek in Maastricht. Drukkers werden aangeschreven en er werd contact gelegd

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 18