De oude spoorweg- John Bier te danken. Elk jaar weer moest er overgang m ie een nieuwe hand gemaakt worden, zo Rekerdijk, waar nu rond september, opdat het beeld er bij de dejietstunnel IJgt ontzetviering weer goed uit zou zien. Niet alleen de hand werd steeds vernield, ook het gezicht is eens vreselijk beschadigd doordat er bierflesjes en stenen tegenaan gegooid waren. John heeft vele malen de restauratic ter hand genomen. Uiteindelijk is op advies van John besloten de hand, of inmiddels arm, er af te halen om verdere beschadiging te voorkomen. Aanhechting van een nieuw deel werd ook steeds moeilijker. Dat is het beleid geweest in de afgelopen jaren, maar nu wil de gemeente toch weer proberen het beeld het hele jaar door in goede staat te houden. John ziet dat somber in. Hij heeft overigens meer restauratiewerk verricht, zoals aan de beelden van het Koning Willemshuis in de Pieterstraat en aan de vergulde Vrouwe Justitia boven de kantooringang van het Stadhuis. DE AKV Hij noemt zijn eigen rol bescheiden, maar hij was toch de eerste voorzitter van de AKV, de Alkmaarse Kunstenaars Vereniging, van 1972 tot 1977. Ook in Alkmaar was er toen sterke behoefte zich te verenigen, actie te voeren en een platform te hebben voor overleg met de gemeente. Hij vindt het jammer dat de AKV kort na haar 25-jarig bestaan is opgeheven, want er zou toch een club moeten zijn die de vinger aan de pols houdt en een spreekbuis zou kunnen zijn. Met de opheffing zijn een aantal vertegenwoordigingen in gemeentelijke commissies verloren gegaan. Mede door aandringen van het AKV was John Bier in 1980 de eerst benoemde beeldend kunstenaar in de Welstandscommissie. Dertien jaar heeft hij zich samen met de Historische Vereniging en Monumenten zorg ingezet om de historische binnenstad zoveel mogelijk te behouden. "Uit mijn ervaring komt naar voren dat een beeldend kunstenaar in veel gevallen een andere kijk op de architectuur en de omgeving heeft dan de vaak technische benadering van de architect. Ik herinner mij een plan van het MCA om in de gevel van de oude Cadettenschool buizen, ventilatieroosters en hier en daar grotere ramen te zetten. Na een emotioneel betoog mijnerzijds ging de meerderheid van de commissie niet akkoord. Daarna heeft het MCA gekozen voor een volledige restauratie van de oude gevel. Dit soort zaken gaf mij veel voldoening." 42 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 16