Boogschutters, rcliejvoor ie Nieuwe Schuttersdoelen eigenlijk lang niet alles is opgenomen. Het meest bekend is misschien wel de Strand vonder aan de Hondsbossche Zeewering bij Camperduin. Onder de Alkmaarse kunstwerken die door John Bier gemaakt zijn bevinden zich verschillende gevelstukken of reliëfs. Zo zijn er de Boogschutters van kalksteen, een moderne variant op de schutterij, voor het oude Stedelijk Museum in de Nieuwe Doelen, en een gevelsteen voor de Lutherse Kerk, waarin de zwaan zich voortbeweegt op de noten van de naam Bach. Het moderne reliëf in beton van de oude Niels Hojgerssons wonderbare reis brandweerkazerne, met de uitrollende slangen, het vuur en het water, is voor lopig door de gemeente opgeslagen; het zal herplaatst worden in de nieuwe brand weerkazerne. Het Biermannetje in brons, de aandachtstrekker van Proeflokaal en Biermuseum De Boom, hangt niet meer aan de gevel maar ligt gewoon binnen. Vanwege de grootscheepse verbouwing van Winkelcentrum De Mare is ook het beeld van de Dwaze Moeders verdwenen. We gaan er van uit dat het straks weer wordt teruggeplaatst. Voor zijn eigen Huiswaard heeft John in 1978 een meer figuratief beeld gemaakt, passend bij de nieuwe omgeving: 'Niels Holgerssons wonderbare reis' staat in het park bij de Muiderwaard. GESCHIEDENIS En wat is John's band met Alkmaars historie? Hij zegt daarover: "Als beeld houwer word je door opdrachten dikwijls met het verleden geconfronteerd. Ik vind het spannend me in het verleden van een persoon te verdiepen en dan door middel van een beeld die persoon weer in het heden te plaatsen. Het begon bij het beeld van de kaashandelaren, gesitueerd rond 1900. Een kaasboer biedt zijn stapel ronde Edammer kazen aan aan een kaashande laar, een heer met een bolhoed. De koop wordt met handjeklap besloten." John had deze opdracht gekregen van een comité dat een gedenkteken wilde laten maken voor kaashandelaar Kaper, die in 1984 zijn 60-jarig jubileum vierde. Het bronzen beeld staat op het Waagplein en is zo typerend voor Alkmaar dat kleine exemplaren jaarlijks als trofee worden uitgereikt aan diegenen die zich voor de kaashandel verdienstelijk hebben 40 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 14