Beeldhouwer John Bier Marlies ten Berge John Bier is een kunstenaar die prachtige beelden en gevelstukken heeft gemaakt die onder andere in Alkmaar zijn te bewonderen. Ik sprak met hem in zijn atelierwoning aan de Rekerdijk. Precies in het hoekje tussen de Rekerdijk, de spoorlijn en het Clusiuscollege staat een huis op nog een oud stukje land. Vroeger dicht bij de stad maar toch in de ruimte, met vrij uitzicht naar Sint Pancras, Warmenhuizen en de duinen. Een huis uit de jaren dertig met spits dak en erachter een grote schuur. Dat was een stal die er in de jaren veertig bijgebouwd was, en waar een paard en wat koeien stonden. Het was eigenlijk een klein boerenbedrijfje, maar meer als hobby dan als echt bedrijf, daar was het te klein voor. Een apart huis, heel letterlijk, tussen de inmiddels al wat oudere nieuwbouw van Alkmaar-Noord. Het huis vanjohn Bier aan de Rekerdijk Sinds de jaren zestig is het de woning van kunstenaar John Bier. John werd in 1936 in Santpoort geboren en kwam als kleuter wonen in de Rembrandtstraat in Alkmaar. Hij volgde een opleiding tot beeldhouwer aan de Rietveldacademie in Amsterdam. In 1961 verhuisde hij met zijn vrouw Pietje weer naar Alkmaar. Om in zijn levensonder houd te voorzien werkte hij eerst als steenhouwer mee aan de restauratie van de Grote Kerk. Daarna kreeg hij opdrachten en kon als zelfstandig kunstenaar zijn brood verdienen. DE OUDE HUISWAARD Toen hij in 1966 zijn atelier aan de Oudegracht moest verlaten omdat daar de openbare bibliotheek gebouwd zou worden, kreeg hij van de gemeente het aanbod tijdelijk zijn intrek te nemen in dat huis aan de Rekerdijk. John hapte toe: een huis aan het smalle dijkje in het open veld bij het oude gehucht Huiswaard, met voldoende ruimte voor een atelier, dat was prachtig. De Huiswaard was in die tijd nog een klein gehuchtje net buiten de stad. Het bestond uit niet meer dan een paar huizen, omringd door weilanden. Er woonden vooral tuinders. De grootschalige bouwplannen lagen echter al klaar. Volgens de wethouder die hem die woning 38 Oud Alkmaar 2009

Oud Alkmaar | 2009 | | pagina 12