Achter de gevel Wat gaat er schuil achter de historische gevel? Annelies Veronica Janssen In deze aflevering een interview met Luuk Veneman, hoofd van de afdeling Monumenten zorg van de gemeente Alkmaar, over het behoud van historische interieurs in de stad. "Veel mensen zijn nieuwsgierig naar het interieur van een historisch pand. Wij van Monumentenzorg ook, maar we hebben daar niet altijd zicht op. De beschrijvingen van de 635 gemeentelijke monumenten in Alkmaar zijn gemaakt op basis van het zicht vanaf de openbare weg. Je zou kunnen zeggen dat het beschrijvingen van het casco van een pand zijn." Aan het woord is Luuk Veneman, hoofd Monumentenzorg en Archeologie. Ik stelde hem deze vraag omdat ik al een paar jaar de rubriek 'Achter de gevel' maak en wil weten hoe de stand van zaken is in de gemeente die zoveel historische panden herbergt. Zijn het nu allemaal mooie gevels met daarachter moderne interieurs Opslag van materiaal in de oude monumenrenloods aan de Herculesstraat. Collectie Regionaal Archief of zijn er ook veel historische interieurs bewaard gebleven in de loop van de tijd? Is de afdeling Monumentenzorg ook betrokken bij het interieur van een historisch pand of is dat puur de passie van een eigenaar van woonhuis of winkel die de historische details ook van binnen wil bewaren? Veneman: "Als er ergens een verbouwing is vragen we aan de eigenaar of we het interieur ook mogen bekijken. Met onze nieuwe medewerkster Carolien Rozendaal, die Carla Rogge is opgevolgd als bouw- historicus, gaan we kijken of er nog oude lambriseringen of binncnluiken of mooie gestuukte plafonds aanwezig zijn. We kijken dan of die onderdelen formeel zijn beschreven. We attenderen de eigenaar op onze monumentenloods en bespreken of er misschien onderdelen daaruit aangevuld kunnen worden. Het gros van de mensen is heel enthousiast om hun pand weer in 'oorspronkelijke' staat terug te brengen. Kijk maar eens in advertenties van makelaars. Bij sommige aangeboden panden staat dan 'met authentieke details'. Dat hoeft niet alleen te betekenen dat er sprake is van achterstallig onderhoud." VERBORGEN SCHATTEN "Het komt voor dat mensen een pand hebben gekocht, met de verbouwing zijn 76 Oud Alkmaar 2008

Oud Alkmaar | 2008 | | pagina 22