De Geschiedenis van Alkmaar Jurjen Vis, Peter Bitter en Herman Kaptein aan het woord over het nieuwe boek Redactie Oud Alkmaar De hoofdauteurs van de onlangs uitgekomen Geschiedenis van Alkmaar vertellen over hun bijdrage aan het boek. Ze gaan met name in op nieuwe ontdekkingen en de witte plekken die er nog zijn in de Alkmaarse geschiedschrijving. JURJEN VIS "Wat mij bij het schrijven van de aan mij toevertrouwde hoofdstukken zeer beviel was de luxe dat ik grotendeels kon bouwen op eigen eerder onderzoek en daarbij de gelegenheid kreeg samen te vatten, correcties aan te brengen en dingen in groter verband te kunnen laten zien. Is er nog nieuw materiaal gebruikt? De geschriften van Regnerus Neuhusius, rector van de Latijnse school in de 17de eeuw, bevatten een schat aan informatie. Ze zaten nog zo vast ingebonden, dat ze volgens mij nooit open waren geslagen, laat staan gelezen. Het is een prachtige bron voor de geschiedenis van de Alkmaarse Latijnse School in die tijd. Daar raak ik heel enthousiast over. Ook een nieuwe vondst is bijvoorbeeld, dat we de inhoud van de oudste oorkonde van het Heilige Geestgasthuis uit 1386 nu volledig konden gebruiken. Deze oorkonde is vaak bestudeerd, maar was voor een deel onleesbaar. Met hulp van profdr. J.P. Gumbert van de Rijksuniversiteit Leiden en zijn vrouw dr. Marijke Gumbert, verbonden aan het Huigens Instituut, ben ik er in geslaagd hem helemaal te lezen. Desondanks zijn er natuurlijk toch nog leemtes blijven bestaan. Dat geldt zeker voor de Middel eeuwen, omdat uit die tijd zo vreselijk weinig bronnen over zijn. Het blijft moeilijk om op basis van de keuteltjes, die je hebt, een goed en duidelijk verhaal te schrijven. Dan zijn de 17de en 18de eeuw interessanter. Daar zouden we nog veel meer mee kunnen doen. We weten inmiddels genoeg over de kerkgebouwen, maar wat gebeurde er nou in die kerken? Hoe werd er gepreekt? Uit wie bestond het gelovige volk? Hoe kon het zijn, dat er in die grote Laurens- kerk toch zo veel mensen kwamen, terwijl na de Reformatie de Alkmaarse gerefor meerde gemeente naar mij is gebleken slechts uit 5% van de bevolking bestond? Al die kerkeraadsacta zouden nog eens bestudeerd moeten worden. Die bronnen zijn nauwelijks gelezen, terwijl we ze al hebben vanaf 1604. Toch heeft mijn werk ook veel nieuws opgeleverd. Leuk is bijvoorbeeld dat de grootste beeldenstormers gewoon schilderijtjes van Maria aan de muur 1 Oud Alkmaar 2007 63

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 9