vaardigd. Op beide schilderijen zien we op de achtergrond Alkmaar liggen, herkenbaar aan de Grote Kerk die boven de bebouwing uittorent. Op het schilderij uit 1644 zien we de kerk vanuit het noorden, op het andere vanuit het westen. De datering van deze twee werken is belang rijk, omdat in 1644 en de jaren erna Ruysdael vanwege de voogdij over de kinderen van zijn broer met zekerheid in Alkmaar is geweest. In de National Gallery in Dublin hangt een winterlandschap van Ruysdael uit 1647, dat veel overeenkomsten vertoont met de vorige schilderijen.13 Dit keer kijken we uit op de stad vanaf een bevroren watervlakte. De Grote Kerk is afgebeeld vanuit het noorden. Op een ander schilderij, waarop de Grote Kerk vanuit het zuiden is te zien, is de stad veel minder realistisch weergegeven. Van dit schilderij bestaan twee versies, een vroege uit 1647 in het Szépmuvészeti Museum in Boedapest en een latere uit 1669, in het Ashmolean Museum in Oxford.14 Ruysdaels Alkmaarse schilderijen zijn meest 'riviergezichten, met op de achter grond Alkmaar. Op alle schilderijen is de Grote Kerk te zien of een kerk die er veel van weg heeft. Meestal zien we de kerk uit het noorden of (noord)westen, een enkele keer uit het noordoosten en uit het zuiden. Naast het in dit artikel behandelde schilderij met een afbeelding van de Friese Poort, bestaat er nog een ander schilderij waarop zowel de Friese Binnen- als ook de Buitenpoort zichtbaar is.15 Rond de Grote Kerk beeldt Ruysdael vaak een aantal herkenbare Alkmaarse gebouwen af Het gaat bijvoorbeeld om het in de 19de eeuw afgebroken klokhuis ten zuiden van de kerk en de voormalige kapellen van kloosters rondom de Grote Kerk (Oude Hof, Middelhof en Jonge Hof). De schilderijen van Ruysdael tonen het beeld van de stad door het oog van een begaafde schilder. Wat we in moeten leveren aan realisme, krijgen we dubbel en dwars terug aan sfeer. Het winterschilderij in Edinburgh geeft niet alleen een redelijk betrouwbaar beeld van de stad, maar nodigt uit om de schaatsen onder te binden.

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 7