Van de werkgroep Welstand m M 00 Ook in deze periode zijn weer een paar interessante bouwplannen aan de werkgroep Welstand ter advisering voorgelegd. Indien mogelijk adviseren wij de historie van het pand een rol te laten spelen bij de wijziging, maar primair is uiteraard dat bestaande gevel en het straat gezicht door de wijziging in ieder geval niet negatief beïnvloed wordt. Bij de aanpassing van de pui van Kraanbuurt 3 was er naar onze mening een unieke kans om het beeld van de oorspronke lijke gevel terug te brengen. Dit pand dat in 1914 is gebouwd naar een ontwerp van de Alkmaarse architect Leguit (zie afbeelding) heeft een bijzondere gevel. Het doortrekken van de winkelpui naar de eerste etage is uniek voor Alkmaar. Helaas is deze karakteristiek bij voor gaande verbouwingen los gelaten en is er een disharmonie tussen pui en gevel ontstaan. De huidige betimmering tussen de begane grond en het bovenkozijn is veel te breed. Wij adviseerden te bezien of en hoe het mogelijk is om het karakter van de gevel terug te brengen. Helaas is het advies niet opgevolgd, waarschijnlijk omdat de investering in de pui niet wordt gedaan door de eigenaar maar door de huurder. De gewijzigde situatie is wellicht beter dan de bestaande, maar het is wel een gemiste kans! Bouwtekening gevel Kraanbuurt 3, 1914 fQn Situatie Bierkade 11 (links) en bouwplan (rechts) Positief waren wij over het voorstel om Bierkade 11 een nieuwe woonhuispui te geven waardoor de detonerende reclame die vorig jaar een 'gele' kaart opleverde in het kader van de Puienprijs zal verdwijnen. Bij het pand Luttik Oudorp 72 betreuren wij juist het voornemen een woonhuispui te plaatsen. Het betreft hier een gepleisterde gevel die nog een karakteristieke begin 20ste-eeuwse pui kent met Jugendstilelementen. Het betreft een beeldbepalend pand. Pand Luttik Oudorp 72 Verheugd waren wij over het voorgenomen restauratieplan van de voormalige synagoge (thans Baptistenkerk) in de Hofstraat. Bij de restauratie wordt de kap weer teruggebracht die begin 19de eeuw door brand verloren was gegaan. Westgevel synagoge Tenslotte hebben wij tevergeefs bezwaar gemaakt tegen de nieuwbouw aan de Westerweg naast het Westerhofje. Weliswaar is het tweede plan aanzienlijk beter dan het eerste, maar de schaalsprong van de koepelwoning (monument) links naast het straatje naar de nieuwbouw zal aanzienlijk zijn. Situatie Westerweg (onder) en bouwplan (boven) Namens de werkgroep Welstand, Henk de Visser 84 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 30